1-4 minut

Praca zdalna – przydatne narzędzia

Jak wynika z badania firmy Hays przeprowadzonego w 2018 r, 55% firm gwarantowało swoim pracownikom możliwość pracy zdalnej(1). Obecna sytuacja zagrożenia epidemicznego i zamknięte biura spowodowały, że znacznie większy procent firm musi się szybko dostosować i umożliwić pracę zdalną. Rodzi się też pytanie ile z tych 55% firm jest tak naprawdę technologicznie przygotowanych na to, aby umożliwić swoim pracownikom pracę poza firmą przez dłuższy czas? Ilu pracodawców jest w stanie faktycznie zapewnić pracownikom odpowiedni sprzęt, dostęp do internetu oraz wszystkich niezbędnych zasobów?

Żyjemy w czasach, w których technologia wspiera mobilność w każdym zakresie, również w pracy. Poniżej kilka narzędzi, które pomogą sprawnie przenieść pracę z biura do domów pracowników:

Podstawa komunikacji mobilnej – smartfon i internet

Telefonia mobilna stała się symbolem nowego stylu pracy. To dzięki niej możemy w łatwy sposób być zawsze dostępni – zarówno dla swoich klientów, jak i współpracowników. Obecnie smartfony to nie tylko narzędzia do wykonywania rozmów ale całe „centra sterowania” – z dostępem do plików, poczty, kalendarzy, możliwości organizowania rozmów dla kilku uczestników. Żeby jednak korzystać z tych możliwości firma potrzebuje stabilnego i szybkiego internetu mobilnego.

Internet mobilny w telefonie czy z routera nie ustępuje jakością rozwiązaniom stacjonarnym. Może swobodnie zastąpić łącze kablowe w domu pracownika, zwłaszcza gdy zdecydujemy się na nielimitowany pakiet danych.

Te same programy i dostęp do plików – aplikacje w chmurze

Rozwiązania chmurowe działają na bezpiecznych i szybkich serwerach dostawcy. Można z nich korzystać przez internet – ten stacjonarny w biurze lub mobilny w laptopie, tablecie lub telefonie. Wszędzie gdzie jesteśmy i o każdej porze, możemy pracować lub podzielić się ze współpracownikami nowym pomysłem. Aplikacje w chmurze dają wiele możliwości, działają bez przerwy, a dostawca dba, aby były zawsze dostępne.

Dostęp do danych firmowych z dowolnego miejsca i urządzenia

Dyski w chmurze typu OneDrive gwarantują, że nawet nieplanowana praca zdalna nas nie zaskoczy. Niezależnie od tego, gdzie jesteś zawsze masz dostęp do swoich plików. Zaczynasz pracę na komputerze w pracy, możesz dokończyć ją na laptopie w domu, a w międzyczasie Twój kolega już zdążył nanieść zmiany. Nie tylko nie musicie przesyłać między sobą prezentacji e-mailem, ale również po zakończeniu pracy taki dokument możecie udostępnić klientowi bez konieczności wysyłania ogromnych załączników. Sprawnie i szybko.

Nie odwołuj spotkań biznesowych – spotykaj się online!

W obecnej sytuacji wiele firm wprowadziło zakaz wyjazdów za granicę i organizacji dużych spotkań. Czy naprawdę wszystko trzeba odwoływać? Nie. Część firm międzynarodowych w ramach oszczędności czasu i pieniędzy na podróże już dawno korzysta z telekonferencji w ramach współpracy między oddziałami z różnych części świata. Wbrew pozorom usługi te nie są dostępne tylko dla dużych firm. Usługi takie jak Skype czy MS Teams, które umożliwiają połączenia głosowe, video, chatowanie i współdzielenie ekranów między użytkownikami są proste we wdrożeniu i chętnie sięgają po nie także mniejsze przedsiębiorstwa.

Ale jak tu zarządzać pracą?!

Utrata kontroli i idące za tym opóźnienia lub błędy – tego boi się każdy przełożony, czy osoba odpowiedzialna za projekt. Weryfikacja postępów pracy i delegowanie zadań wcale nie musi być skomplikowane, nawet gdy cały Twój zespól pracuje zdalnie. Warto skorzystać z rozwiązań takich jak Planner, czyli gotowego narzędzia do planowania zadań w zespole, do którego mają dostęp wszyscy pracownicy zaangażowani w projekt/zadanie. Poszczególne zadania można przydzielać odpowiednim osobom, wskazując termin realizacji. Forma tablicy pozwala na szybkie i przyjemne odznaczanie zrealizowanych zadań, a monitoring postępów ułatwia wyświetlanie postępu pracy zespołu w formie graficznej.

Ciekawym rozwiązaniem jest również stworzenie wewnętrznej strony intranetowej projektu lub zespołu dzięki aplikacji SharePoint. Dzięki narzędziu zyskujemy dodatkową przestrzeń dyskową dla pracowników, gdzie możemy tworzyć specjalne grupy z projektami lub stworzyć stronę www do publikowania ważnych informacji dla pracowników lub partnerów biznesowych oraz zarządzać przepływem dokumentów w sposób automatyczny.

Wszystkie opisane powyżej aplikacje dostępne w ramach pakietu Office 365 dla firm. Oznacza to, że wystarczy zakup jednego pakietu oprogramowania, bez konieczności przeprowadzania skomplikowanych wdrożeń IT, żeby połączyć w jeden sprawie działający ekosystem wiele różnych rozwiązań, pochodzących od różnych dostawców. Dzięki temu praca zdalna stanie się jeszcze wygodniejsza i bardziej efektywna.

1https://polskatimes.pl/praca-zdalna-od-a-do-z-wykonuje-ja-co-czwarty-polak/ar/c3-13366584

Internet Mobilny

Ten artykuł dotyczy produktu

Internet Mobilny

Przejdź do produktu
Internet Biznes

Ten artykuł dotyczy produktu

Internet Biznes

Przejdź do produktu
Internet Biznes LTE

Ten artykuł dotyczy produktu

Internet Biznes LTE

Przejdź do produktu

Data publikacji: 18.03.2020

Chcesz dostawać informacje o nowych wpisach?

Chcesz dostawać informacje o nowych wpisach?

Zostaw swój adres e-mail