3-6 minut

Największe problemy wdrożeń SD-WAN – i jak ich uniknąć

Platformy SD-WAN pozwalają organizacjom korzystać z wydajnych, stabilnych i elastycznych rozwiązań sieciowych, stanowiąc tym samym fundament cyfrowej transformacji. Ich wdrożenie to jednak skomplikowany proces, w którym czyhają pułapki. Jak je rozpoznać i ominąć?

W TYM MATERIALE PRZECZYTASZ:
  1. Z JAKIMI WYZWANIAMI NAJCZĘŚCIEJ MIERZĄ SIĘ FIRMY WDRAŻAJĄCE PLATFORMY SD-WAN?
  2. KTÓRE ASPEKTY WDROŻEŃ KLIENCI ZWYKLE PRZEOCZAJĄ?
  3. JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ NA POTENCJALNE PROBLEMY?

Nowoczesne organizacje korzystające z modeli sztucznej inteligencji, pracy hybrydowej i technologii chmurowych przez co w coraz większym stopniu są zależne od wydajności infrastruktury sieciowej. W tym obszarze obecnie kluczową technologią jest SD-WAN oraz rozwiązania uzupełniające w zakresie cyberbezpieczeństwa.

To z kolei sprawia, że rynek dla rozwiązań SD-WAN będzie rósł przez co najmniej kilka najbliższych lat. IDC przewiduje, że rocznie będzie się on zwiększał o 10 proc. i w 2027 roku osiągnie wartość 7,5 mld dolarów[1]. Jeszcze bardziej optymistyczne są prognozy MarketsandMarkets: wartość światowego rynku SD-WAN ma sięgnąć 13,7 mld dolarów w 2026 roku[2].

Niezależnie od tego, którym prognozom jesteśmy skłonni uwierzyć, SD-WAN pozostanie technologicznym fundamentem w najbardziej zaawansowanych organizacjach, oferując uproszczone zarządzanie, optymalizację kosztów i lepsze wykorzystanie dostępnych zasobów sieciowych.

Postępujące zmiany technologiczne – w tym przede wszystkim wykorzystanie AI i chmury, a także pracy zdalnej oraz instalacji Internetu Rzeczy – oznaczają też, że firmy, które dotąd czekały z inwestycjami infrastrukturalnymi (opierając się np. na łączach MPLS) będą musiały dokonać pewnych zmian. Na tej ścieżce jest jednak wiele wyzwań. Wybraliśmy trzy kluczowe obszary, które mogą zadecydować o powodzeniu lub fiasku wdrożenia.

Dostawca usług

Wybór właściwego partnera, który dostarczy SD-WAN oraz powiązane usługi to oczywiście najważniejszy element procesu wdrażania nowego rozwiązania w organizacji. Duża liczba różnych ofert rynkowych, a także rozmaitość technologii oferowanych przez dostawców nie ułatwiają wyboru. Każdy dostawca zaoferuje różne parametry sieci, różne usługi związane z bezpieczeństwem, własną konstrukcję umów SLA, a także różne systemy zarządzania

Co więcej, oferty różnią się zasadniczo w kwestiach budowania rozwiązania połączenia z dostawcami chmury publicznej, co może mieć znaczenie dla ewentualnych opóźnień transferu danych czy bezpieczeństwa. Dla firm w dużym stopniu polegających na usługach chmurowych jakiekolwiek problemy w tym obszarze mogą być nie do zaakceptowania.

Wielu menedżerów IT koncentruje się na spełnieniu pewnych ustalonych wcześniej przez zespół przetargowy warunków technicznych danego rozwiązania. Z kolei dyrektorzy finansowi interesować będą się jedynie kosztami (o czym dokładniej piszemy niżej), co będzie skutkować próbą wdrożenia najtańszych rozwiązań. Połączenie tych dwóch perspektyw z reguły oznacza pozyskanie platform technologicznych, które teoretycznie spełniają oczekiwania, jednak w praktyce „nie dowożą”, wręcz pogarszając produktywność.

Jak się przygotować?

  • Upewnij się, że wybrany dostawca i jego rozwiązanie zaspokoi wszystkie kluczowe biznesowe potrzeby organizacji.
  • Na liście ewentualnych dostawców powinni znaleźć się tacy, którzy oferują wbudowane mechanizmy bezpiecznej i wydajnej komunikacji z chmurą, której używasz.
  • Zastanów się, co jest dla organizacji ważniejsze: wygoda korzystania z kompleksowych usług jednego dostawcy czy ryzyko związane z uzależnieniem od jednego partnera.
  • W tej dziedzinie technologie zmieniają się bardzo szybko. Upewnij się, że dostawca za nimi nadąży.
  • Przeczytaj tekst o tym, jakie pytania powinieneś zadać dostawcy usług SD-WAN zanim podpiszesz umowę.

Zlekceważenie cyberbezpieczeństwa

W czasach permanentnego zagrożenia cyberprzestępczością kwestia bezpieczeństwa danych urasta do rangi problemu numer jeden. Dlatego należy zadbać o odpowiednią konfigurację SD-WAN, która zapewni jej odporność.

Najczęściej obecnie sugerowaną strategią jest wdrożenie SASE – rozwiązania, które w znaczący sposób ułatwia zarządzanie bezpieczeństwem sieci. Łączy ono monitorowanie dostępu do usług internetowych (Secure Web Gateway), w chmurze (Cloud Access Security Broker) oraz inteligentną zaporę jako usługę chmurową (Firewall as a Service). Najistotniejszym elementem SASE jest jednak model zerowego zaufania wymuszający ciągłą weryfikację tożsamości i uprawnień użytkowników sięgających do danych i aplikacji organizacji.

Niezależnie od tego warto zastanowić się nad segmentacją sieci: w najprostszym modelu część zawierająca krytyczne zasoby firmy powinna zostać odizolowana od całej reszty sieci. Takie rozwiązanie pozwala nie tylko ochronić najważniejsze dane, ale również skuteczniej hamować potencjalne ataki.

Co można zrobić?

  • Wybierz dostawcę SD-WAN, który pozwala na integrację z obecnymi rozwiązania cyberbezpieczeństwa lub takiego, który oferuje kompleksową i sprawdzoną ochronę w ramach usług zarządzanych.
  • Rozważ wdrożenie rozwiązania SASE.
  • Przeniesienie ruchu na SD-WAN może być dobrym momentem na transformację zasad bezpieczeństwa w całej organizacji i wdrożenie zasady zerowego zaufania.

Szukanie oszczędności

Wdrożenie SD-WAN często jest łączone z oczekiwaniem redukcji kosztów, zwłaszcza po migracji z technologii MPLS. W większości przypadków SD-WAN rzeczywiście zmniejsza koszty przez optymalizację ruchu i pełne wykorzystanie dostępnych kanałów łączności oraz wykorzystanie ich przepustowości. Ale zawsze jest jakieś ale…

Oszczędności nie zawsze da się łatwo zmierzyć i wykazać w raporcie w Excelu. Na przykład wdrożenie SD-WAN może zwiększyć produktywność lub umożliwić uruchomienie zoptymalizowanych procesów w jednym z działów przedsiębiorstwa. Zwykle oznacza to również zmniejszenie znaczenia potencjalnych awarii – nie skutkują one przestojami. Zarządzany SD-WAN może też zdjąć część obowiązków z barków zespołu IT, co pozwoli mu poświęcić się rozwiązywaniu innych problemów.

Jak uniknąć niespodzianek?

  • Korzystanie z kompleksowych usług dostawcy zarządzanych SD-WAN pozwala zabezpieczyć się przed większością nieprzewidzianych wydatków. Zmniejsza też presję na kompetencje zespołów IT.
  • Zrób rzetelną analizę ROI uwzględniającą nie tylko krótkoterminowe nakłady i oszczędności, ale długoterminowe efekty wykorzystania nowej platformy.
  • Redukcja kosztów nie powinna być kluczowym elementem przemawiającym za wyborem tej technologii ani wyborem konkretnego dostawcy.

Najważniejsze wnioski

Trzy wymienione wyżej wyzwania związane z wdrożeniami SD-WAN są najistotniejsze dla sukcesu całego projektu. Na kolejnych etapach istotne będzie uruchomienie pilotażu w kilku lokacjach i zintegrowanie ich z resztą systemu, wyznaczenie osoby lub zespołu odpowiedzialnej za całość wdrożenia, zapewnienie odpowiednich kompetencji w zespole, a także szkoleń dla wszystkich pracowników, jak również opracowanie planów migracji danych oraz planów awaryjnych zapewniających ciągłość biznesową.

Może się wydawać, że wdrożenie SD-WAN jest przedsięwzięciem szalenie skomplikowanym i wymagającym dla organizacji. Tak jednak nie jest – o ile zdecydujemy się na wybór odpowiedzialnego partnera posiadającego odpowiednie zasoby i wiedzę. Istotne jest również to, aby taki partner miał doświadczenie w branży, w której działa nasza organizacja. Pozwoli to uniknąć oczywistych błędów i niedopatrzeń, a także zminimalizować ryzyko pojawienia się drobnych potknięć rzutujących na odbiór projektu SD-WAN w firmie.

[1] https://www.idc.com/getdoc.jsp?containerId=US50471623

[2] https://www.marketsandmarkets.com/Market-Reports/software-defined-wan-market-53110642.html

SD-WAN

Ten artykuł dotyczy produktu

SD-WAN

Przejdź do produktu
SASE

Ten artykuł dotyczy produktu

SASE

Przejdź do produktu

Data publikacji: 31.10.2024

Chcesz dostawać informacje o nowych wpisach?

Chcesz dostawać informacje o nowych wpisach?

Zostaw swój adres e-mail