5-8 minut

Jak zaradzić problemom związanym z zaopatrzeniem na rynku serwerów i macierzy?

Kłopoty związane z zaopatrzeniem w komponenty dają się we znaki producentom serwerów. Wpływa to na rozwój przedsiębiorstw, dla których infrastruktura IT nieodzowna jest do realizacji biznesu. Odczuwalne na rynku problemy z zaopatrzeniem w moc obliczeniową serwerów i pojemność macierzy dyskowych można jednak rozwiązać poprzez wykorzystanie zasobów istniejących i nowo utworzonych centrów danych, które dysponują zasobami obliczeniowymi udostępnianymi w modelu chmury.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:
  1. JAKIE SĄ PRZYCZYNY PROBLEMÓW Z ZAOPATRZENIEM W KOMPONENTY ELEKTRONICZNE NA RYNKU?
  2. JAK GŁĘBOKI JEST KRYZYS?
  3. ILE CZASU MOŻE POTRWAĆ WYGASZENIE KRYZYSU W ZAOPATRZENIU?
  4. W JAKI SPOSÓB PRZEDSIĘBIORSTWA MOGĄ CHRONIĆ SIĘ PRZED SKUTKAMI KRYZYSU W ZAOPATRZENIU W SPRZĘT POTRZEBNY DO DATA CENTER?
  5. JAKIE ROZWIĄZANIE MOGĄ ZAOFEROWAĆ OPERATORZY W POLSCE?

Jak głęboki jest kryzys zaopatrzenia w serwery dla data center?

Branża technologiczna boryka się ze znacznymi niedoborami układów scalonych potrzebnych do produkcji między innymi serwerów, macierzy, a także sprzętu sieciowego, koniecznego do efektywnego działania infrastruktury IT. Braki widoczne są nie tylko w komponentach koniecznych do działania IT w biznesie. Brakuje wszystkiego, począwszy od kart graficznych po układy scalone w sektorze automotive. Z branży producentów układów półprzewodnikowych nie dochodzą ostatnio dobre wieści. Według lipcowego raportu DigiTimes1, problem z dostępnością układów scalonych do serwerów i na potrzeby centrów danych, pogłębia się z każdym miesiącem, a czas realizacji dostaw niektórych układów serwerowych o krytycznym znaczeniu wydłużył się do 52–70 tygodni.

Nowoczesne serwery wykorzystują więcej komponentów niż komputery domowe i pomimo faktu, że producenci traktują ten obszar priorytetowo, zapotrzebowanie na maszyny do centrów danych jest tak duże, że istnieje powszechny niedobór, który jest jeszcze bardziej dotkliwy niż w branży konsumenckiej. Od momentu rozpoczęcia pandemii główni producenci serwerów skarżą się na niedobory komponentów. Braki odczuwalne są praktycznie we wszystkich rodzajach układów, w tym m.in. dostarczanych przez AMD oraz Intel procesorach.

Jak długo potrwają problemy z zaopatrzeniem w układy?

Źródła branżowe ankietowane przez DigiTimes wskazały, że niedobory komponentów serwerowych prawdopodobnie występować będą do czwartego kwartału 2021 r. lub pierwszego kwartału 2022 r., ale pesymiści twierdzą, że mogą się one przedłużyć do 2022 r.

Intel ostrzega, że niedobory procesorów do komputerów PC zwiększą się, ponieważ firma nadal odnotowuje stały wzrost sprzedaży. „Spodziewamy się, że niedobory dostaw utrzymają się przez kilka kwartałów”2 – powiedział w lipcu George S. Davis, dyrektor finansowy Intela. Z kolei dyrektor generalny Intela, Pat Gelsinger3, twierdzi, że najgorszy światowy kryzys w dostawach komponentów komputerowych dopiero nadejdzie. Gelsinger przewiduje, że niedobory będą szczególnie odczuwalne w drugiej połowie 2021 roku i minie „rok lub dwa”, zanim zapasy powrócą do normy.

5 najważniejszych przyczyn niedoboru komponentów

Oczekiwalibyśmy jednej, prostej odpowiedzi na pytanie o przyczyny niedoboru komponentów serwerowych, jednak analitycy zwracają uwagę, że na kryzys w zaopatrzeniu złożyło się kilka powodów.

1. Wzrost popytu na układy elektroniczne ze względu na inwestycje w technologię 5G oraz napięcie na linii Pekin – Waszyngton

Producenci układów elektronicznych otrzymali znaczną liczbę zamówień dla telekomunikacji związanych z technologią 5G, co ograniczyło możliwości dostarczania komponentów m.in. na potrzeby serwerów. Jednocześnie, nałożyły się na to problemy natury politycznej na linii USA – Chiny i decyzja Stanów Zjednoczonych w 2020 roku o zakazie sprzedaży półprzewodników i innych technologii firmie Huawei. Producenci chipów spoza USA szybko zostali zalani zamówieniami od chińskiej firmy, chociaż ich możliwości produkcyjne były już na wyczerpaniu.

2. Niewystarczająca podaż tzw. wafli koniecznych do produkcji tańszych układów

Zdaniem Koray Köse, analityka firmy Gartner4, na niedobory może wpływać większe zapotrzebowanie na tańsze układy. Do produkcji chipów używane są obecnie dwa rodzaje tzw. wafli czyli okrągłych płytek krzemowych, które dzielone są na wiele małych chipów. Wafle te produkowane są w dwóch rodzajach: o średnicy 200mm oraz 300mm. Większe są droższe i często używane do produkcji bardziej zaawansowanych układów. Ale jeszcze przed wybuchem pandemii nastąpił boom na tańsze chipy, które stosowane są w coraz szerszej gamie produktów konsumenckich, co oznacza, że starsza, 200-milimetrowa technologia jest bardziej poszukiwana. Portal Semiconductor Engineering zwrócił uwagę na ryzyko niedoboru chipów200mm, częściowo z powodu braku sprzętu do ich produkcji, już w lutym 2020 r.

3. Problemy z logistyką wynikające z pandemii

Wraz z wybuchem pandemii zaczęły pojawiać się zaburzenia w łańcuchach dostaw producentów komponentów komputerowych. Czas dostaw zaczął się wydłużać, znacznie zwiększyły się także koszty transportu. Aby temu zapobiec niektórzy producenci sprzętu decydowali się na gromadzenie zapasów i wcześniejsze zamawianie chipów, co sprawiło, że inni dostawcy mieli problemy z zakupem potrzebnych im komponentów.

4. Wzrost popytu na sprzęt komputerowy i problemy z zapewnieniem podaży

W czasie lockdownu osoby pracujące z domu potrzebowały więcej laptopów, tabletów i kamer internetowych, by wykonywać swoją pracę, natomiast fabryki potrzebnych do ich produkcji układów często były zamykane.

5. Zjawiska atmosferyczne

W 2021 r. Tajwan doświadczył najgorszej suszy od ponad pół wieku, co doprowadziło do problemów producentów chipów, którzy używają znacznych ilości wody przy produkcji wafli do układów scalonych5. Problemy atmosferyczne dotknęły także fabryki układów scalonych w Teksasie, gdzie w lutym 2021 miała miejsce burza śnieżna6.

Jak chronić infrastrukturę IT przedsiębiorstwa przed kryzysem w branży związanym z zaopatrzeniem w komponenty?

Kryzys w dostawach komponentów może potrwać jeszcze od pół roku do nawet kilku lat. W jaki sposób zabezpieczyć ciągłość działania przedsiębiorstwa polegającego przecież na zasobach obliczeniowych serwerów i zasobach dyskowych pamięci masowych? Jednym z rozwiązań może być skorzystanie z mocy obliczeniowych posiadanych przez dostawców rozwiązań IaaS, np. T-Mobile.

Operator zapewnia możliwość hostowania serwerów fizycznych, wirtualizacji w ramach Private Cloud, korzystania z Wirtualnego Centrum Danych. Cloud Service Provider posiada duże zapasy mocy obliczeniowej oraz kontakty z wiodącymi producentami sprzętu. Dzięki temu ryzyko niedoboru mocy obliczeniowej i przestrzeni dyskowej na dane jest znacznie zminimalizowane.

Dodatkowo, T-Mobile regularnie inwestuje w kolejne centra przetwarzania danych. Przykładem jest CPD Szlechecka B w Warszawie, które zostanie otworzone niebawem. Obiekt zrealizowany jest zgodnie ze standardem ANSI/TIA 942 na wysokim poziomie rated-3 we wszystkich obszarach działania: architektonicznego, mechanicznego, klimatyzacyjnego, wentylacyjnego, energetycznego i telekomunikacyjnego. Będzie to znakomite miejsce nie tylko dla kolokacji serwerów, ale również do skorzystania z zasobów operatora w ramach usług hostingu i cloud computing.

Podsumowanie

Przypomnijmy najważniejsze informacje dotyczące kryzysu z zaopatrzeniem w komponenty dla Data Center oraz możliwości rozwiązania go przez przedsiębiorstwa:

  • Braki w zaopatrzeniu widoczne są nie tylko w komponentach koniecznych do działania IT w biznesie. Dotyczą one kart graficznych, zaopatrzenia w serwery, komputery, macierze. Czas realizacji dostaw niektórych układów serwerowych o krytycznym znaczeniu wydłużył się do 52–70 tygodni.
  • Jak długo potrwają problemy? Intel ostrzega, że niedobory procesorów do komputerów PC zwiększą się, ponieważ firma nadal odnotowuje stały wzrost sprzedaży. Dyrektor generalny Intela, Pat Gelsinger , twierdzi, że najgorszy światowy kryzys w dostawach komponentów komputerowych dopiero nadejdzie. Przewiduje, że minie „rok lub dwa”, zanim zapasy powrócą do normy.
  • Do powstania braków w zaopatrzeniu przyczyniły się m.in. problemy natury politycznej na linii USA – Chiny i decyzja Stanów Zjednoczonych.
  • Kolejną z przyczyn była pandemia. Wraz z jej wybuchem zaczęły pojawiać się zaburzenia w łańcuchach dostaw producentów komponentów komputerowych. Czas dostaw zaczął się wydłużać, znacznie zwiększyły się także koszty transportu. Aby temu zapobiec niektórzy producenci sprzętu decydowali się na gromadzenie zapasów i wcześniejsze zamawianie chipów, co sprawiło, że inni dostawcy mieli problemy z zakupem potrzebnych im komponentów.
  • Źródłem kłopotów z zaopatrzeniem były także losowe zjawiska pogodowe. W 2021 r. Tajwan doświadczył najgorszej suszy od ponad pół wieku, a fabryki układów scalonych w Teksasie, w lutym 2021, nawiedziła burza śnieżna
  • Jedną z możliwości zapobiegania problemów z zaopatrzeniem w sprzęt w firmach może być skorzystanie z mocy obliczeniowych posiadanych przez dostawców rozwiązań IaaS, np. T-Mobile. Cloud Service Provider posiada duże zapasy mocy obliczeniowej oraz kontakty z wiodącymi producentami sprzętu. Dzięki temu ryzyko niedoboru mocy obliczeniowej i przestrzeni dyskowej na dane jest znacznie zminimalizowane.

1https://www.tomshardware.com/news/report-server-chip-shortage-worsens-as-intel-amd-in-tight-supply

2https://www.crn.com/news/components-peripherals/intel-expects-cpu-shortage-to-worsen-in-q3-as-pc-sales-grow

3https://www.bbc.com/news/technology-57996908

4https://www.bbc.com/news/business-58230388

5https://www.wsj.com/articles/the-chip-shortage-is-bad-taiwans-drought-threatens-to-make-it-worse-11618565400

6https://www.wsj.com/articles/texas-winter-storm-strikes-chip-makers-compounding-supply-woes-11613588617

Kolokacja Serwerów

Ten artykuł dotyczy produktu

Kolokacja Serwerów

Przejdź do produktu
Private Cloud

Ten artykuł dotyczy produktu

Private Cloud

Przejdź do produktu

Data publikacji: 25.11.2021

Chcesz dostawać informacje o nowych wpisach?

Chcesz dostawać informacje o nowych wpisach?

Zostaw swój adres e-mail