2-5 minut

Cztery scenariusze, w których Private Cloud jest najlepszym rozwiązaniem

Prawie wszystkie firmy są w stanie dostrzec liczne zalety przetwarzania w chmurze, są jednak przypadki biznesowe, kiedy technologia ta daje szczególne korzyści. Chmura jest idealnym rozwiązaniem zwłaszcza dla tych przedsiębiorstw, którym zależy na rozwoju infrastruktury IT w taki sposób, by można ją było łatwo rozbudowywać wraz ze wzrostem organizacji. Pozostaje jednak dylemat: który z modeli cloud wybrać? Czy będzie to chmura publiczna, prywatna czy też połączenie zalet obydwu rodzajów, czyli chmura hybrydowa? w tym artykule zajmiemy się przypadkami, w których chmura prywatna jest najlepszym z możliwych rozwiązań.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 

  1. W JAKICH PRZYPADKACH CHMURA PRYWATNA JEST NAJLEPSZYM MODELEM FUNKCJONOWANIA INFRASTRUKTURY IT?
  2. JAKĄ PRZEWAGĘ DAJE POSIADANIE CHMURY PRYWATNEJ?
  3. JAKIE KORZYŚCI DAJE WIRTUALIZACJA WOLNYCH ZASOBÓW SPRZĘTOWYCH?
  4. W JAKICH PRZYPADKACH NAJLEPSZYM ROZWIĄZANIEM JEST CHMURA HYBRYDOWA?
  5. JAKIE KORZYŚCI DAJE GEOGRAFICZNA REDUNDANCJA ZASOBÓW w MODELU PODSTAWOWE – ZAPASOWE PRIVATE CLOUD?

Z punktu widzenia ekonomii prowadzonego biznesu zalety chmury są nie do przecenienia. Wydatki ponosi się w regularnych odstępach czasu i wyłącznie na te zasoby, które są wykorzystywane, bez niepotrzebnych i kosztowych zapasów mocy obliczeniowej oraz pamięci masowej. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze firma może wydać na pilniejsze inwestycje w rozwój firmy. Chmura prywatna nie jest jednak rozwiązaniem przeznaczonym dla małych firm. w wielu przypadkach trzeba zapłacić za jej rozwój więcej niż za rozwiązania alternatywne, takie jak na przykład utrzymywanie zasobów w chmurze publicznej w modelu Infrastructure as a Service. Przyjrzyjmy się jednak czterem scenariuszom, w których chmura prywatna będzie najlepszym rozwiązaniem.

Scenariusze zastosowań chmury prywatnej

1. Twoja branża jest ściśle regulowana przepisami prawa

Ponieważ chmura prywatna zapewnia większą kontrolę nad danymi jest szczególnie popularna w organizacjach, które obejmują ścisłe restrykcje legislacyjne i surowe normy branżowe. Dotyczy to między innymi sektora ochrony zdrowia oraz sektora finansowego, które muszą w sposób szczególny zachować obostrzenia dotyczące lokalizacji przechowywanych danych wrażliwych klientów. Chmura prywatna zlokalizowana na terenie naszego kraju na pewno jest w stanie uczynić zadość najbardziej rygorystycznym, w stosunku do tych firm, przepisom prawa.

2. Wyśrubowane normy bezpieczeństwa

Zazwyczaj obawa o to, czy dane przechowywane w chmurze publicznej są w pełni bezpieczne jest mocno przesadzona. Mimo to, większość specjalistów w dziedzinie security woli „dmuchać na zimne” i mając na uwadze ochronę danych przed wyciekiem zaleca przechowywać je w chmurze prywatnej. Jeśli bezpieczeństwo jest najwyższym priorytetem w Twojej organizacji, prywatna chmura oferuje pewne zalety. Często działa w sieciach bezpiecznych omijając publiczny Internet tak bardzo jak to się da.

3. Niewykorzystane moce obliczeniowe serwerów i elastyczność w zwirtualizowanym środowisku

w przypadku, kiedy mamy do czynienia z kolokacją lub firmowym data center, wirtualizacja umożliwia uruchamianie różnych aplikacji na własnych serwerach wirtualnych. Organizacje mogą zaoszczędzić umieszczając systemy wymagające zasobów na już posiadanych zwizualizowanych serwerach o wolnych mocach obliczeniowych, zamiast kupować nowe urządzenia lub zasoby w chmurze publicznej i rozbudowywać infrastrukturę.

4. Kiedy kontrola ma kluczowe znaczenie

Posiadając własną prywatną chmurę, organizacja nie musi polegać na dostawcy. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz zwiększonej pojemności pamięci, czy bardziej wydajnego przetwarzania, wystarczy dodać do posiadanej infrastruktury chmury prywatnej nowe zasoby sprzętowe. Jednym z głównych atutów chmury prywatnej jest to, że jest ona całkowicie pod Twoją kontrolą.

Przykład infrastruktury chmury prywatnej

Jednym z rozwiązań, które warto rozważyć jest skorzystanie z usług chmury prywatnej operatora telekomunikacyjnego. Przykładem takiej usługi może być Private Cloud świadczony przez T‑Mobile w Centrum Danych Piaseczno wraz z infrastrukturą zapasową w Centrum Danych P24 w Warszawie. Usługa T- Mobile zbudowana jest w taki sposób, by zapewnić geograficzną redundancję zasobów w modelu podstawowe – zapasowe Private Cloud, oraz wysoką dostępność (High Availability). T‑Mobile korzysta z wirtualizacji serwerów z wykorzystaniem najbardziej popularnego oprogramowania do tego celu – VMWare. Panel administracyjny udostępniany jest poprzez Portal Samoobsługowy VMWare vCloud Director w wersji 9.7.

Kiedy chmura prywatna, kiedy hybrydowa?

Stworzenie infrastruktury IT w oparciu o chmurę prywatną wymaga pewnych nakładów inwestycyjnych na starcie, ale w wielu przypadkach gra jest „warta świeczki”. Jeśli chociaż jeden z powyższych scenariuszy opisuje Twoją firmę, prywatna chmura może być dokładnie tym, czego potrzebujesz. Decyzja staje się jeszcze łatwiejsza, jeśli posiadasz dział IT, który poradzi sobie z wyzwaniem zarządzania zasobami w private cloud. Jeśli całkowite przejście na chmurę prywatną nie spełnia Twoich oczekiwań – rozważ wariant mieszany – chmurę hybrydową. Chmury hybrydowe pozwalają wykorzystać chmurę prywatną dla najważniejszych aplikacji i danych, a resztę zasobów można przechowywać w tańszej chmurze publicznej.

Narzędzia do stworzenia chmury hybrydowej można znaleźć także w ofercie T‑Mobile. Operator we wspomnianym wcześniej rozwiązaniu VMWare vCloud Director jest w stanie dostarczyć swoim Klientom wirtualne zasoby mocy obliczeniowej, z których część może przypisać do konkretnych dedykowanych serwerów (model Private Cloud), a część może wykorzystywać ze współdzielonej infrastruktury (usługi Wirtualne Centrum Danych T‑Mobile). Połączenie zasobów Private Cloud i Wirtualnego Centrum Danych umożliwia klientom T‑Mobile korzystanie z zasobów w modelu chmury hybrydowej.

Podsumowanie

Przypomnijmy najważniejsze informacje dotyczące zastosowań chmury prywatnej:

  • Chmura prywatna zapewnia większą kontrolę nad danymi i jest szczególnie popularna w organizacjach, które obejmują ścisłe restrykcje legislacyjne i surowe normy branżowe
  • Prywatna chmura często działa w sieciach bezpiecznych omijając publiczny Internet tak bardzo jak to jest możliwe
  • Dzięki chmurze prywatnej firmy mogą uruchamiać aplikacje na już posiadanych zwizualizowanych serwerach o wolnych mocach obliczeniowych we własnych centrach danych, zamiast kupować nowe urządzenia lub zasoby w chmurze publicznej i rozbudowywać infrastrukturę
  • Budując chmurę prywatną warto rozważyć skorzystanie z usługi być Private Cloud świadczonej przez T‑Mobile w Centrum Danych Piaseczno wraz z infrastrukturą zapasową w Centrum Danych P24 w Warszawie
  • Połączenie zasobów Private Cloud i Wirtualnego Centrum Danych umożliwia klientom T‑Mobile korzystanie z zasobów w modelu chmury hybrydowej
Wirtualne Centrum Danych

Ten artykuł dotyczy produktu

Wirtualne Centrum Danych

Przejdź do produktu
Private Cloud

Ten artykuł dotyczy produktu

Private Cloud

Przejdź do produktu

Data publikacji: 13.05.2020

Chcesz dostawać informacje o nowych wpisach?

Chcesz dostawać informacje o nowych wpisach?

Zostaw swój adres e-mail