3-6 minut

5 najbardziej popularnych metod wykorzystania sieci SD-WAN

Czy w Twojej firmie ma miejsce integracja nowych technologii, takich jak sztuczna inteligencja, Internet rzeczy, czy rozwiązania oparte o technologie mobilne? Jeżeli tak, możliwe iż zauważyłeś że obecne sieci rozległe (WAN) z trudem odpowiadają na rosnące wymagania związane z zapewnieniem bezpiecznej i elastycznej komunikacji. Jak sobie radzisz z tymi wyzwaniami?

Sieci WAN oparte na oprogramowaniu (SD-WAN) mogą być sposobem na budowę infrastruktury IT, która spełnia rosnące wymogi cyfryzacji. Sieć SD‑WAN oferuje scentralizowane zarządzanie, które pozwala administratorom analizować parametry sieci w bardziej efektywny sposób, zapewniając lepszą kontrolę elementów sieciowych. Pomaga to zespołom IT poprawić wydajność i sprawność jej działania, a co za tym idzie wpływa na znacznie lepsze doświadczenie użytkownika końcowego.

Spójrzmy, więc na najpopularniejsze metody wykorzystania sieci SD‑WAN.

1. Uproszczony dostęp do usług

Rozwiązania SD-WAN nie opierają się na tradycyjnych strukturach, które mają obniżoną lub nawet bardzo niską wydajność.  Zamiast tego, oddziały firmy działające w sieci SD‑WAN posiadają bezpośrednie połączenie z centrum danych lub z chmurą, co znacznie ogranicza opóźnienia w sieci, eliminuje „wąskie gardła” oraz poprawia jej wydajność. Z SD-WAN przedsiębiorstwa mogą optymalizować dostęp do lokalizacji wykorzystując wiele technologii dostępowych odpowiednich dla danego ruchu sieciowego.

2. Świadomy routing aplikacji

W przeciwieństwie do routowania opartego na adresie docelowym, świadomy routing aplikacji rozpoznaje ścieżkę aplikacji i zapewnia lepsze zarządzanie oraz kontrolę. Tym samym użytkownicy sieci mają pozytywne doświadczenia korzystania z niej. Głównym celem nie jest więc tylko poprawne działanie sieci samej w sobie, ale aplikacji.

Świadomy routing aplikacji wspiera cele biznesowe i gwarantuje, że sposób jej wykorzystania przez użytkowników końcowych jest zgodny z polityką firmy.

Kierowanie ruchu poszczególnych aplikacji w optymalny sposób jest zapewnione poprzez aktywny i pasywny monitoring, tak aby dynamicznie śledzić ścieżkę takiej aplikacji. Ruch automatycznie jest przesyłany do odpowiednich sieci podkładowych (underlay) zapewniających odpowiednie parametry dla danej aplikacji. Wszystkie te elementy działają w czasie rzeczywistym co jeszcze bardziej poprawia sposób kierowania ruchu aplikacji.

5 zasad stosowania SD-WAN infografika

3. Bezpieczny Dostęp do Internetu

Szybka transformacja cyfrowa powoduje, że sieci WAN są przeciążone. Obecnie większość pracowników oraz klientów pracuje zdalnie lub w oddziałach, co zwiększa ilość urządzeń, których działanie oparte jest na aplikacjach, a te wymagają połączenia z siecią. I tutaj pojawia się problem wydajności z powodu wykorzystania starej architektury sieciowej. Tradycyjna topologia WAN łączy cały ruch z centrum danych co prowadzi do opóźnień przesyłania pakietów i pogorszenia parametrów użytkowych. Zwiększa to również koszt wdrożenia oraz zarządzania. Dobrym rozwiązaniem tego problemu jest DIA (Direct Internet Access) z topologią sieci SD-WAN.

Bezpośredni dostęp do Internetu (DIA) optymalizuje obciążenie sieci WAN przy jednoczesnym poprawieniu wydajności aplikacji za pomocą solidnych zabezpieczeń. W rezultacie otrzymujemy bardziej wydajny dostęp do sieci przy zoptymalizowanych kosztach. Dzięki DIA, firmy mogą cieszyć się z wielu korzyści, takich jak:

  • Optymalizacja przepływności w danej lokalizacji, zmniejszone opóźnienia, przerzucenie ruchu internetowego bezpośrednio do sieci Internet z pominięciem sieci firmowej
  • Poprawa jakości korzystania z aplikacji internetowych dla pracowników w oddziałach.

4. Poprawiona widoczność i kontrola sieci

Rozwiązanie SD-WAN pozwala na przyśpieszenie procesu wdrożenia sieci w poszczególnych lokalizacjach oraz usprawnienie zarządzania. Oto jak to działa.

Scentralizowane zarządzanie

Administratorzy uzyskują dostęp do bezpośredniej platformy z interfejsem umożliwiającym zarządzanie siecią. Pozwala to na lepsze wykorzystanie zasobów sieciowych. Mogą oni sprawnie kontrolować ruch pakietów, wydajność aplikacji oraz zabezpieczenia – wszystko za pomocą jednego pulpitu.

Możliwości niezależnie od technologii dostępowej.

Sieć SD-WAN jest niezależna od technologii dostępowej. Zatem, niezależnie od dostawcy usług transmisji danych czy lokalizacji brzegowych części sieci, możesz w dowolny sposób zestawić do niej dostęp. Dodatkowo nadając priorytety danym biznesowym osiągniesz lepsze parametry jakościowe.

Kontrola kosztów

Organizacje muszą działać proaktywnie, aby sprostać rosnącym wymogom sieciowym. Niezależnie od tego, czy mówimy o wdrożeniu nowych aplikacji czy konieczności zwiększania zasięgu sieci, łatwo zrozumieć, że koszty rozwoju sieci mogą stać się problemem.

SD-WAN umożliwia zarządzanie oparte na oprogramowaniu, dzięki czemu wszelkie zmiany mogą być realizowane zdalnie, redukując tym samym koszty i czas potrzebny na reakcję.

5. Bezpieczeństwo na poziomie oprogramowania

Zabezpieczenia są kluczowym elementem sieci. W przeciwieństwie do tradycyjne technologii WAN, SD-WAN oferuje dodatkowe opcje zabezpieczeń, które spełniają wymogi zaawansowanych aplikacji. Zabezpieczenie działa w całej sieci dzięki wykorzystaniu tunelu szyfrującego w każdym z połączeń, co gwarantuje bezpieczeństwo wrażliwych danych biznesowych i nie ma to wpływu na ruch danych z różnych źródeł.

Niezawodne szyfrowanie nie jest jedyną zaletą sieci SD-WAN. Sieci ta zapewnia pełny zakres ochrony, włączając w zabezpieczenie typu Next-Gen Firewall (NGFW) oraz kompleksową platformę UTM, dzięki której klient może połączyć dwa dotychczasowo odrębne elementy jakimi są sieć WAN oraz narzędzia cyberochrony w jedno sprawnie działającą rozwiązanie SD-WAN.

Zastanawiasz się, czy rozwiązanie SD-WAN pasuje do Twojej działalności?

Skontaktuj się z naszymi ekspertami!

Unikalne rozwiązanie SD-WAN zapewni odpowiednią widoczność sieci i kontrolę oraz usprawni podejmowanie decyzji biznesowych na podstawie aktualnych informacji. Wszystko to jest możliwe bez konieczności inwestowania w dodatkowe szkolenia. Firmy o różnej wielkości i działające w różnych branżach mogą wykorzystywać rozwiązania oparte o technologię SD-WAN i skalować ją zgodnie z bieżącymi potrzebami.

Nasz zespół pomoże w dokonaniu analizy potrzeb Twojej firmy. To właściwy czas na podjęcie decyzji. Zapraszamy do kontaktu z nami.


SD-WAN

Ten artykuł dotyczy produktu

SD-WAN

Przejdź do produktu

Data publikacji: 12.05.2021

Chcesz dostawać informacje o nowych wpisach?

Chcesz dostawać informacje o nowych wpisach?

Zostaw swój adres e-mail