Rozwiązania IoT w służbie środowisku

Rozwiązania internetu rzeczy, dzięki którym możliwe jest gromadzenie i przekazywanie danych w czasie rzeczywistym, znajdują również zastosowanie w dziedzinach związanych ze środowiskiem naturalnym. Możliwość automatyzacji pomiaru parametrów środowiskowych w połączeniu z ułatwionym dostępem do wyników pomiarów umożliwia wdrożenie zarządzania i podejmowanie decyzji w oparciu o dane. Dzięki temu można zracjonalizować wybory, zautomatyzować procesy pomiarowe oraz z wyprzedzeniem przewidzieć zmiany w środowisku, czy wręcz jego poważne zanieczyszczenia.

To doskonałe rozwiązania nie tylko dla rolnictwa, miast, czy naukowców, ale również firm, które mają na celu troskę o środowisko naturalne.

W ramach rozwiązań internetu rzeczy oferujemy rozwiązania do monitoringu parametrów wody, gleby i powietrza oraz monitorowania zwierząt.

Oferta

Zdalny pomiar jakości wody

Przykład zastosowania
  • Monitoring zbiorników wodnych na terenie miast i miejsc ochrony przyrody.
  • Kontrola wody na terenie kąpielisk.
  • Monitoring jakości wody w stawach hodowlanych.
  • Instalacja w miejscach, w których istnieje podejrzenie zanieczyszczania wody.
  • Badania naukowe związane z obserwacją parametrów i zanieczyszczenia wód.
  • Weryfikacja wpływu na jakość wody prowadzanych działań w okolicach zbiornika wodnego (np. prace budowlane).

Pomiar wysokości wody w zbiornikach wodnych

Przykład zastosowania
  • Zbiorniki wodne o tendencjach do przekraczania bezpiecznego poziomu wody.
  • Poziom cieczy w zbiornikach sztucznych np. przemysłowych.
  • Stawy hodowlane.

Regulacja przepływu wody

Regulacja przepływu wody
Przykład zastosowania
Regulacja przepływu wody
  • Zbiorniki wodne.
  • Stawy hodowlane.
  • Gospodarstwa rolne, parki botaniczne i arboreta, ogrody, parki miejskie.

Pomiar temperatury i wilgotności gleby

Pomiar jakości powietrza
Przykład zastosowania
Pomiar jakości powietrza
  • Obserwacja temperatury gleby pozwala na wybór idealnego momentu siewów oraz dobór odpowiedniej gleby do rodzaju roślin.
  • Monitorowanie wilgotności pozwala na efektywne zarządzanie nawodnieniem i oszczędne wykorzystywanie zasobów wodnych.
  • Dostęp do rzetelnych i pełnych danych w czasie rzeczywistym daje możliwość szybkiego reagowania na zmieniające się warunki środowiska.
  • Gospodarstwa rolne, parki botaniczne i arboreta, ogrody, parki miejskie.

Pomiar jakości powietrza

Pomiar jakości powietrza
Przykład zastosowania
Pomiar jakości powietrza
  • Monitoring powietrza przy placówkach edukacyjnych: szkołach, przedszkolach.
  • Lasy, parki botaniczne, ogrody, parki miejskie.
  • Monitoring powietrza na terenie zakładów przemysłowych.

Monitoring zwierząt

Przykład zastosowania
  • Monitoring dzikich zwierząt w celach badawczych (śledzenie tras wędrówek, zwyczajów itp.) oraz ich ochrony. Przykładem jest projekt monitoringu bielików, który pozwala naukowcom na coraz głębsze zrozumienie zwyczajów tych ptaków. Na podstawie zebranych danych można określić m.in. ich zdolności do przelotów ptaków w ciągu jednego dnia czy terenów, na których szukają pożywienia.
  • Weterynaryjne – monitoring zdrowia zwierząt. W sektorze weterynaryjnym, niezwykle ważne jest szybkie wykrycie patologicznych stanów. To dzięki kontroli parametrów, lekarze są w stanie uratować zdrowie i życie zwierząt, a także zadbać o ich kondycję.

Zalety produktu

Zasięg Narrowband IoT w trudnodostępnych miejscach

Automatyzacja pomiarów

Bezobsługowy, zdalny odczyt

Wygoda platforma z wynikami pomiarów

Bieżący dostęp do danych

Platforma IoT

Zalety:

  • jedna platforma dla urządzeń IoT wielu producentów
  • kompatybilność i centralna integracja istniejących oraz nowych sensorów
  • bezpieczna infrastruktura data center operatora telekomunikacyjnego

Korzyści:

  • uproszczenie administracji ekosystemem urządzeń firmy czy miasta z centralnej platformy IoT
  • ułatwienie generowania nowych raportów
  • podniesienie pewności ostrzeżeń i alarmów
  • zabezpieczenie danych z urządzeń IoT w jednej bazie

 

Platforma IoT od T-Mobile zbiera i prezentuje dane z urządzeń Internetu rzeczy (IoT). Są one gromadzone z urządzeń takich jak wodomierze, gazomierze, trackery, sensory w lampach, sensory wilgotności powietrza czy parkingowe. Każdy producent posiada dedykowaną platformę pozwalającą zarządzać danymi z jego urządzenia, platforma IoT T-Mobile zbiera dane z urządzeń wielu producentów i gromadzi je w jednym miejscu. Daje to możliwość analizowania danych z wielu urządzeń różnych producentów, wizualizowania ich, ustawiania alarmów, czy generowania danych wykorzystywanych do fakturowania z jednego miejsca.

Materiały
do pobrania

  • Ulotka

    Ulotka - Inteligentna Strefa Pomiarów Parametrów Środowiska

  • Ulotka

    Ulotka -Zdalny Pomiar Jakości Wody Boja Analityczna

Masz pytania lub potrzebujesz oferty?

Skontaktuj się z doradcą

Polecane treści

Zobacz wszystkie artykuły w strefie wiedzy

Pytania i odpowiedzi

Dlaczego firmy powinny mierzyć parametry środowiska?

Każda odpowiedzialna firma powinna w swojej strategii i działaniu uwzględniać wpływ oraz dbałość o środowisko naturalne. Wynika to zarówno z norm etycznych, jak i przepisów prawa takich jak np. Dyrektywa CSRD (ang. Corporate Sustainability Reporting Directive) ale również innych, specyficznych dla konkretnych branż.

Co to jest boja pomiarowa?

Boja pomiarowa jest autorskim rozwiązaniem firmy T-Mobile i partnera: Cortineq sp. z o. o. Zgodnie z potrzebami klienta posiada zainstalowane czujki na bieżąco dokonujące pomiarów stężenia w wodzie takich parametrów jak: stężenie zawiesiny (zmętnienie), rozpuszczony tlen, temperatura, przewodność, pH, N-NO3, N-NH4. Urządzenie zwodowane w dowolnym zbiorniku wodnym zastępuje ręczne pobieranie próbek, umożliwiając równocześnie stały monitoring jakości wody oraz pełną wykrywalnością zdarzeń związanych z zagrożeniem zanieczyszczenia wód.

Na czym polega zdalny monitoring jakości wody?

To monitorowanie podstawowych parametrów jakości wody dzięki zwodowaniu w zbiorniku wodnym urządzenia jakim jest boja pomiarowa wyposażona w szereg czujników. Dzięki temu nie ma konieczności pobierania ręcznego próbek wody, a z poziomu Platformy IoT można sprawdzić wyniki pomiarów, ustawić ich częstotliwość, progi alarmowe czy generować raporty.

Do czego wykorzystywany jest pomiar parametrów gleby?

W ramach naszego rozwiązania skupiamy się na dwóch parametrach gleby: wilgotności i temperaturze. Monitoring wilgotności gruntu ma oczywiście na celu zapewnienie odpowiedniego nawodnienia do wzrostu roślin i podlewania wtedy, gdy jest potrzeba. To natomiast prosta droga do a efektywnego, optymalnego i oszczędnego zużycia wody.

 

Temperatura gleby wpływa na różnorodne fizyczne, chemiczne i biologiczne procesy w glebie. Reguluje między innymi procesy spoczynku i kiełkowania nasion, wchodu siewek oraz wzrostu i rozwoju nadziemnych i podziemnych części roślin. Obserwacja temperatury gleby pozwala na wybór idealnego momentu siewów oraz dobór odpowiedniej gleby do rodzaju roślin.

 

Dostęp do rzetelnych i pełnych danych w czasie rzeczywistym daje możliwość szybkiego reagowania na zmieniające się warunki środowiska. Dzięki temu można zapewnić optymalne warunki wzrostu dla roślin i zwiększyć efektywność produkcji rolniczej.

Czym jest Internet rzeczy (IoT)?

Internet rzeczy (ang. Internet of Things – IoT) to szereg rozwiązań, w których obiekty fizyczne, wyposażone w czujniki, gromadzą, przetwarzają i wymieniają dane dzięki sieci. W przypadku rozwiązań T-Mobile, wymiana informacji odbywa się dzięki sieci mobilnej GSM oraz dedykowanej dla internetu rzeczy sieci Narrowband – IoT.

Co to jest Narrowband-IoT?

Narrowband-IoT to pierwsza dostępna w Polsce komercyjna sieć, działająca w oparciu o licencjonowane pasmo radiowe LTE 800 MHz. Ma ona znacząco lepszy zasięg w budynkach i pod ziemią od konwencjonalnych sieci mobilnych. Dodatkowo urządzenia korzystające z tej sieci mają niskie zużycie energii, co pozwala na zasilanie ich z użyciem pojedynczej baterii przez wiele lat. To powoduje, że sieć Narrowband-IoT jest przeznaczona i skutecznie wykorzystywana w innowacyjnych rozwiązaniach Internetu Rzeczy (IoT).

Czy internet rzeczy (IoT) to tylko rozwiązania dla środowiska?

Nie tylko! Koncepcja internetu rzeczy ma zastosowanie wielu branżach i dziedzinach. Poczynając od rozwiązań dla miast (smart city), przez firmy budowalne (monitoring pracy maszyn), przez wszelkie mierniki zużycia mediów (woda, ciepło), zarządzanie budynkami i domami mieszkalnymi, przez rolnictwo i wszelkie branże związane z sadownictwem czy hodowlą i opieką na zwierzętami, po mnóstwo zastosowań zarówno dla firm jak i osób prywatnych.

Jakie są korzyści dla mojej firmy ze stosowań rozwiązań IoT, czyli internetu rzeczy?

Przede wszystkim jest to automatyzacja i skrócenie procesu pobierania oraz obróbki danych. Inteligentne urządzenia dokonują za nas pomiarów, przetwarzają i gromadzą. W połączeniu z odpowiednią platformą, dostajemy gotowy raport i analizę. Rola człowieka sprowadza się do interpretacji danych, ustawienia np. częstotliwości pomiarów czy alarmów oraz do odpowiedniego wnioskowania z otrzymanych danych oraz reagowania na wynikające z nich niepojące zjawiska.

Czym jest Platforma IoT?

Platforma IoT to aplikacja dostępna z poziomu przeglądarki lub aplikacji mobilnej, w której gromadzone są wyniki pomiarów. W zależności od rozwiązania, umożliwia ona wprowadzanie ustawień takich jak częstotliwość pomiarów czy ustawianie alarmów, generowanie raportów z wynikami pomiarów oraz monitorowanie stanu urządzenia. Platforma IoT od T-Mobile została zintegrowana z wieloma rozwiązaniami, co pozwala łączyć w jednym miejscu wyniki z urządzeń od różnych dostawców. Dodatkowo bezpieczeństwo danych zapewnia infrastruktura data center operatora telekomunikacyjnego.

Dla jakich firm są rozwiązania IoT?

Wszystkich! Nie tylko dla tych, których działalność związana jest bezpośrednio ze środowiskiem naturalnym. Z rozwiązań internetu rzeczy powinna skorzystać każda firma, które chce zautomatyzować żmudne procesy i odciążyć z powtarzalnych czynności swoich pracowników, która chce przyspieszyć wybrane procesy, która chce podejmować decyzje w oparciu o pełne i rzetelnie gromadzone dane. Z tego typu rozwiązań korzysta wiele firm w celach prewencyjnych, żeby dzięki stałemu monitoringowi czy automatyzacji u niknąć niepożądanych zdarzeń i awarii. Internet rzeczy ma szerokie zastosowanie już miastach, przemyśle, logistyce, rolnictwie czy medycynie. Zyskuje też na popularności w coraz mniejszych firmach.

Dzień dobry!
w czym możemy pomóc?
5000
...