Wszystko o M2M — najważniejsze wydarzenia 2016 roku
Od Chmury Rzeczy do Narrowband- IoT: rok 2016 był rokiem pełnym ważnych wydarzeń, wypowiedzi, wywiadów i nowych opracowań w dziedzinie Internetu Rzeczy. Dołącz do nas w podróży poprzez najbardziej interesujące tematy naszego bloga „Wszystko o M2M”.
Wydarzenia: pokazy w Norymberdze, Hanowerze i Barcelonie
W roku 2016 Grupa Deutsche Telekom AG brała udział w najważniejszych wydarzeniach technologicznych na całym świecie. W lutym, na pokazie Embedded World 2016 w Norymberdze, Wiceprezes DT ds. M2M – dr Alexander Lautz prezentował mówił o Narrowband-IoT (NB‑IoT), nowym standardzie komunikacyjnym dla Internetu Rzeczy. Na tych samych targach pokazaliśmy interaktywną tablicę z różnymi scenariuszami wykorzystania NB-IoT oraz przykład zastosowania M2M w podnośniku widłowym. W tym samym czasie, w Barcelonie, wykorzystaliśmy naszą obecność na Mobile World Congress by razem z innymi dostawcami usług poinformować o utworzeniu Next Generation Enterprise Network Alliance (NGENA). Na wystawie Cebit w Hanowerze uruchomiliśmy Publiczną Chmurę Telekom i pokazaliśmy nowe właściwości dla naszej platformy Internetu Rzeczy‑Chmura Rzeczy. W listopadzie jeszcze raz byliśmy w Barcelonie, ale tym razem na Światowym Kongresie Smart City Expo. Tam prezentowaliśmy naszą wizję i strategię w obszarze Smart City (inteligentne miasto). Pokazaliśmy również przykłady zastosowań takich rozwiązań, jak Smart Parking (inteligentne parkowanie) lub Smart Waste (inteligentna gospodarka odpadami).
W wystąpieniu na Światowym Kongresie M2M w Londynie dr Alexander Lautz zaprezentował nowy, innowacyjny model wyceny dla produktów związanych z Przemysłem 4.0 i Internetem Rzeczy. Model ten jest oparty na wartości (VBP). Zakłada on, że wdrażane rozwiązanie nie będzie wyceniane na podstawie liczby przyłączonych do sieci urządzeń, ale według jego wartości dodanej, którą ten generuje dla klienta. Ryzyko finansowe i zysk finansowy są dzielone pomiędzy dostawcę a klienta. Tak więc pomysł wyceny opartej na wartości jest rzeczywiście całkiem prosty: produkt kosztuje tyle, ile jest wart.
Wywiady: Rozmowy o partnerstwie, ochronie danych i standardach
Wywiady z ekspertami IoT są ważną częścią naszego bloga. Redakcja „Wszystko o M2M” rozmawiała z dr Alexandrem Lautzem o roli przedsiębiorstw telekomunikacyjnych i partnerach przemysłowych IoT. Profesor dr Axel Sikora, członek zarządu sojuszu M2M mówił w dwuczęściowym wywiadzie o braku powszechnych standardów przemysłowych dla Internetu Rzeczy, które powinni przestrzegać wszyscy gracze i o tym jaką rolę odgrywają standardy otwarte. Z dr Volkerem Lüdemannem, profesorem prawa handlowego i konkurencji na uniwersytecie w Osnabrück rozmawialiśmy o podłączonych do sieci samochodach, autonomicznym ich prowadzeniu i potrzebie ochrony danych
Samochód podłączony do sieci: Technologia, funkcje i historia
Rozmowy o samochodach podłączonych do sieci: w wielu artykułach pisaliśmy o przyszłości przemysłu samochodowego. Jak dokładnie można podłączyć samochód do Internetu? Jakich funkcji chcą naprawdę używać zmotoryzowani? Odpowiedzi na te pytania znajdźcie na naszym blogu.
Narrowband-IoT (Internet Rzeczy): Wyłania się nowy standard
Jednym z głównych tematów tego roku był nowy standard komunikacyjny Narrowband-IoT (NB-IoT). W naszych artykułach wyjaśnialiśmy jak działa ta technologia i prezentowaliśmy przykłady zastosowania, np. inteligentne parkowanie, inteligentna gospodarka odpadami, inteligentne pomiary i śledzenie towarów konsumenckich.
Gotowi na więcej? Zachęcamy do czytania innych tematycznie artykułów, np. o inteligentnych miastach, chmurze i mgłe, bramach sieciowych, zagadnieniach społecznych związanych z IoT, finansowaniu społecznościowym (crowdfunding), interfejsach użytkownika, czy projektowaniu inteligentnych lotnisk.
Data publikacji: 30.12.2016