1-4 minut

Rozwiązania M2M dla transportu i logistyki


Zawsze wiesz, gdzie znajdują się Twoje pojazdy: to, o czym menadżerowie zarządzają flotą do niedawna mogli tylko pomarzyć. Teraz jest możliwe dzięki komunikacji między urządzeniami (ang. M2M). Skutek? Zoptymalizowane i bardziej wydajne planowanie tras i – dzięki temu – ograniczenie kosztów. Dlatego Walmark i MODRÝ ANDĚL, dwie firmy działające w Czechach i na Słowacji, korzystają z usług M2M dostarczanych przez T-Mobile Czechy.

Przemysł motoryzacyjny w ostatnich kilku latach doświadczył ogromnych wzrostów sprzedaży. Spowodowało to niezwykły rozkwit tej branży i umożliwiło stworzenie rozwiązań na potrzeby zarządzania flotą, jak np.  urządzenia do śledzenia pojazdów, analizy i inne. Rozwój lepszych narzędzi do zarządzania flotą wynika z troski o środowisko, norm narzucających redukcję emisji CO2 i – przede wszystkim – z potrzeby poprawy wydajności operacyjnej operatorów flot. Technologie umożliwiające niezawodne zarządzanie flotą obejmują urządzenia takie, jak tagi i czytniki RFID, czujniki, wyświetlacze oraz usługi komórkowe i usługi globalnej nawigacji satelitarnej, a zwłaszcza komunikację między urządzeniami.

Jak to działa?

W firmach, które mają flotę pojazdów, jednym z głównych zadań menadżera floty jest stałe pozyskiwanie wiedzy na temat tych pojazdów. Komunikacja między urządzeniami (M2M) zapewnia inteligentne wsparcie w tych działaniach. Różne czujniki rozmieszczone w każdym z pojazdów przesyłają dane do wbudowanego systemu telematyki wyposażonego w kartę SIM M2M lub modułu z chipem SIM M2M. Te z kolei automatycznie przekazują informację na platformę M2M, która zbiera i przetwarza dane. Menadżer floty ma dostęp do tych informacji przez portal sieciowy, dostępny z komputera lub tabletu.

Nasi klienci w Czechach: Walmark i Modry Andel już nam zaufali

Niezależnie od tego, czy Twoja firma jest jak Walmark, dużym graczem na rynku ogólnodostępnych produktów leczniczych w Środkowej i Wschodniej Europie i liderem w dziedzinie suplementów diety, czy, jak MODRÝ ANDĚL, świadczący usługi transportu pasażerskiego w Czechach: monitorowanie floty przez M2M to bardzo użyteczna technologia w wielu różnych branżach.

W przeszłości obie firmy zmagały się z zaskakująco podobnymi wyzwaniami. Chodziło o to, by oszczędzać czas podczas załadunku pojazdów, zyskać lepszy ogląd całej floty w czasie rzeczywistym i wiedzieć, gdzie znajdują się auta w dowolnym momencie. Dobrą odpowiedzią na te wymagania było wdrożenie elektronicznej komunikacji między urządzeniami. Technologia ta przyniosła zarazem inne korzyści.

T-Mobile Czechy dostarczyło firmom Walmark i MODRÝ ANDĚL inteligentne i proste rozwiązanie do komunikacji między urządzeniami. Wyposażając pojazdy w karty SIM, mobilne łącze internetowe i platformę zarządzania flotą, T-Mobile zapewnił prostą, bezpieczną i wydajną usługę monitoringu. Jak mówi Robert Faltýnek z firmy MODRÝ ANDĚL – to się opłaciło. „To rozwiązanie pozwala nam zachować wysoki standard usług i zapewnić lepszą obsługę klientów” – mówi.

Ograniczanie kosztów – poprawa obsługi klienta

Dlaczego obie firmy są tak zadowolone z nowej technologii? Ponieważ przyniosła ona cały szereg korzyści. Elektroniczny dziennik pojazdu sprawia, że administracja samochodów jest dużo prostsza niż dawniej. Obie firmy mają teraz pełną wiedzę o tym, gdzie w danej chwili znajdują się ich pojazdy i prowadzący je kierowcy, co pozwala śledzić każdy ruch i przekazywać na bieżąco wskazówki nawigacyjne, jeśli jest taka potrzeba.

W oparciu o informacje z systemu można lepiej zaplanować trasy, co pozwala zaoszczędzić czas i ograniczyć koszty eksploatacyjne, jednocześnie sprawiając, że rośnie satysfakcja klientów. Dodatkowym i cennym bonusem jest fakt, że urządzenia do monitoringu w optymalny sposób chronią pojazdy przed kradzieżą.

Korzyści logistyczne to jednak nie wszystko. Niezawodna i bezpieczna sieć komórkowa w pojazdach ma wiele innych zastosowań. Jeśli przewozisz pasażerów, a nie towary, możesz zapewnić im dodatkowe usługi, które sprawią, że podróż będzie przyjemniejsza. Na przykład, możesz udostępnić różne formy płatności, dając pasażerom wybór między zapłatą kartą kredytową lub smartfonem. Możesz im również zapewnić darmową i szybką sieć WiFi do surfowania po Internecie, sprawdzania poczty czy kontaktowania się z przyjaciółmi i rodziną. Znalezienie transportu jest również wygodniejsze, bo gdy wszystkie samochody mają mobilne łącze internetowe, łatwo jest przypisać najbliższy pojazd do odpowiedniego klienta, korzystając ze smartfona.

M2M

Ten artykuł dotyczy produktu

M2M

Przejdź do produktu

Data publikacji: 17.02.2017

Chcesz dostawać informacje o nowych wpisach?

Chcesz dostawać informacje o nowych wpisach?

Zostaw swój adres e-mail