5-8 minut

Mobile as a Service – przełom w zarządzaniu urządzeniami mobilnymi w biznesie

Już nie powszechny dostęp do urządzeń mobilnych, ale ich kompleksowa, profesjonalna oraz błyskawiczna obsługa jest dziś głównym argumentem dla firm w ich staraniach o pozyskanie bądź utrzymanie cennych pracowników. Taką funkcję pełni koncepcja mobile as a service, obejmująca całe spektrum potencjalnych potrzeb: od najmu i dystrybucją urządzeń mobilnych, poprzez wsparcie techniczne, po cyfrową ochronę pracowników oraz ich sprzętu. Pełni ona również kluczową rolę w optymalizacji kosztów i racjonalizacji budżetów przedsiębiorstw, z których operator zdejmuje konieczność manualnej obsługi urządzeń, minimalizując ryzyko niekontrolowanego wzrostu kosztów usług mobilnych.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:
  1. CZYM JEST MODEL MOBILE AS A SERVICE?
  2. JAKIE SĄ GŁÓWNE KORZYŚCI PŁYNĄCE Z TEJ KONCEPCJI?
  3. NA JAKIE WYZWANIA ODPOWIADA KONCEPCJA MaaS?
  4. JAK POMAGA ONA OPTYMALIZOWAĆ PRACĘ I KOSZTY?
  5. W JAKI SPOSÓB ZAPEWNIONE JEST BEZPIECZEŃSTWO URZĄDZEŃ W TYM MODELU?

Najprostsza definicja „mobile as a service” (MaaS) brzmi: rodzaj usługi umożliwiającej użytkownikom korzystanie z wielu rodzajów sprzętu i funkcjonalności mobilnych za pośrednictwem jednego, kompleksowego rozwiązania. W kontekście biznesowym użytkownikami są pracownicy tych firm, które — niezależnie od ich wielkości i branży — chcą utrzymać swoją konkurencyjność, przyciągać nowe talenty i uniknąć popadnięcia w spiralę tzw. długu technologicznego[i]. Z kolei „kompleksowym rozwiązaniem” jest specjalna oferta mobile as a service[ii] dla biznesu przygotowana przez T-Mobile.   

Największe, cyfrowe wyzwania dla biznesu

Koncepcja mobile as a service została zaprojektowana w taki sposób, aby odpowiadać na każdą możliwą potrzebę użytkownika sprzętu mobilnego. Mowa więc o:

  • automatyzacji zmian na kartach SIM

Aktualnie głównym wyzwaniem dla firm stanowi znaczący duży wolumen zmian na kartach SIM, takich jak: włączanie/wyłączanie pakietów, usług dodanych, roamingów etc. Ich ilość jest wprost proporcjonalna do skali biznesu (co oznacza, że im większa firma: tym większa ilość zmian i procesów wymagających obsługi manualnej),  a brak kontroli nad nimi lub jej niewystarczający zakres mogą prowadzić do skokowego wzrostu kosztów usług. Często również te zmiany kumulują się pod koniec miesiąca / cyklu bilingowego, narażając całą organizację na wydatek będący istotnym zagrożeniem dla jej płynności finansowej.

  • dystrybucji SIM i urządzeń do pracowników

Kolejnym wyzwaniem dla firmy w obszarze zapewniania pracownikom dostępu do urządzeń i usług mobilnych jest szeroko pojęta logistyka — zwłaszcza, jeśli nie posiada w tym zakresie odpowiedniego doświadczenia. Koordynacja całego procesu zamówień i dystrybucji (na czele z, pozornie trywialnym, dotarciem z odpowiednimi informacjami do każdego pracownika) powoduje, że w taki projekt musi zostać zaangażowanych bardzo wiele zasobów: personalnych, finansowych, organizacyjnych. W końcu ktoś musi zamówić karty SIM i wybrane urządzenia, odebrać, przechować, dystrybuować, skatalogować, zaraportować, wpisać do SAP, wgrać konfiguracje etc. Z perspektywy organizacji to duże wyzwanie, które zagraża tzw. business continuity — a problem ten urasta do wręcz gigantycznych rozmiarów w przypadkach firm cechujących się rozporoszoną strukturą, dysponujących oddziałami i pracownikami w różnych lokalizacjach.

  • oferowaniu usług prywatnych dla pracowników

Korzystanie ze służbowych urządzeń mobilnych i usług powinno być dla pracownika możliwie dużym ułatwieniem w realizacji swych zadań i celów zawodowych. Tymczasem często zdarza się, że użytkowanie przeradza się w swoistą „drogę przez mękę”, zwłaszcza, jeśli dana organizacja z różnych powodów ogranicza niektóre funkcjonalności, oferując personelowi produkt „mobilno-podobny”. Zablokowane bywają usługi premium, roaming, dodatkowe pakiety etc., a pracownik każdorazowo zmuszony jest kontaktować się z administratorem, negocjując uruchomienie danej opcji ofertowej. Często okazuje się to niemożliwe, przez to telefon przestaje być postrzegany przez osobę zatrudnioną  jako benefit.  

  • najmie urządzeń mobilnych

Pośrednią konsekwencją obniżek stawek MTR (maksymalnej stawki za zakończenie połączenia w sieci mobilnej) realizowanych przez UKE od początku XXI wieku oraz wyhamowania postępu technologicznego w urządzeniach mobilnych, jest starzenie się sprzętu użytkowanego przez pracowników i przez firmy. Przedsiębiorstwa niejako przyzwyczaiły się do oszczędności przy każdym kolejnym przedłużaniu umowy. Gdy jednak czas obniżek MTR dobiegł końca i na rynku zaczęła dominować oferta z nielimitowanymi rozmowami — przestrzeń na oszczędności dla firm na usłudze telekomunikacyjnej uległa skurczeniu. W konsekwencji duża grupa pracowników korzysta obecnie z wiekowych urządzeń, podatnych na szereg cyfrowych ryzyk. Firmy stoją obecnie w obliczu konieczności zwiększenia budżetów, aby wyposażyć pracowników w lepszy sprzęt oraz zaimplementować mechanizmy obrony przez zagrożeniami cybernetycznymi.

  • pełnej ochronie pracowników i urządzeń

Bezpieczeństwo cyfrowe jest obecnie fundamentem działalności każdej firmy, niezależnie od jej wielkości czy branży. Jednocześnie jego utrzymanie pochłania gigantyczne wręcz środki, a także wiąże się z potrzebą budowy odpowiednich kompetencji, w oparciu o deficytowych na rynku specjalistów. Biznes pamiętać musi również o nadchodzącej dyrektywie NIS2, w myśl której posiadanie odpowiednich systemów zabezpieczeń cyfrowych stanie się dla przedsiębiorstw obligatoryjne[iii]. W tym kontekście racjonalnym rozwiązaniem byłoby powierzenie ochrony użytkowników i ich urządzeń operatorowi zewnętrznemu dysponującemu odpowiednim zapleczem technicznym oraz doświadczeniem. Nie zwalniałoby to biznesu z obowiązku stałej edukacji pracowników, jednak stanowiło istotną oszczędność czasu i pieniędzy.

  • samoobsłudze pracowników

Poczucie większej sprawczości u pracownika, a także maksymalne uproszczenie całego systemu użytkowania służbowych urządzeń mobilnych: to właśnie kryje się pod hasłem „samoobsługi”. Obecnie najczęściej dany pracownik musi osobiście zgłosić się do administratora z konkretnym zapotrzebowaniem, uzyskują wcześniej akceptację przełożonego bądź kontrolera. Następnie administrator przekazuję ten wniosek operatorowi, który uruchamia usługę czy zmianę, wysyłając jednak do pracownika odpowiedni komunikat, a więc cała procedura niepotrzebnie zatacza koło. Liczba powtarzających interakcji rośnie, chociażby ze względu na zatrudnianie kolejnych osób w organizacji bądź sytuacje losowe np. uszkodzenie telefonu. Tymczasem wszystkie te bolączki operator mógłby zaadresować poprzez bezpośrednie obsługiwanie pracowników.

Koncepcja MaaS — czyli maksymalna prostota i oszczędność

Odpowiedzią na opisane powyżej wyzwania jest koncepcja MaaS, umożliwiająca firmom łatwe zarządzanie całą flotą urządzeń mobilnych, monitorowanie ich stanu oraz zarządzanie dostępem do firmowych zasobów. Łatwo zgadnąć, że stanowi to dla biznesu swoisty krok milowy w automatyzacji dotychczas skomplikowanych, kosztownych i czasochłonnych procesów.

Jednym z wyzwań, z jakimi zmagały się niegdyś przedsiębiorstwa, była konieczność nieustannych aktualizacji oraz wprowadzania zmian na poziomie kart SIM i urządzeń. Dzięki MaaS zadanie konfiguracji narzędzi mobilnych oraz zarządzania planami taryfowymi i danymi zostaje przeniesione z pracodawcy (a dokładniej oddelegowanych do tego pracowników) na ekspertów zewnętrznych.

MaaS oznacza również cyfrową rewolucję w logistyce nawet tych najmniejszych firm, a to dzięki bezpośredniej dystrybucji urządzeń mobilnych oraz kart SIM do pracowników wraz z aktywacją usługi oraz przeniesieniem numeru bezpośrednio do wskazanego przez organizację pracownika. Umożliwia to eSerwis[iv], platforma T-Mobile dedykowana zarządzaniu wszystkimi usługami mobilnymi dla biznesu, poprzez którą odbiorca wskazuje adres dostarczenia przesyłki lub numer paczkomatu, do którego ma być zrealizowana przesyłka. Usługi na karcie SIM są aktywowane bezpośrednio po jej odbiorze bez konieczności ingerencji administratora. Cała procedura jest w pełni cyfrowa i intuicyjna: nie wymaga podpisywania przez pracowników jakichkolwiek umów lub oświadczeń, a sama wysyłka jest na każdym etapie monitorowana i raportowana przez T-Mobile.

Dodatkowo, w ramach MaaS, pracownicy mogą korzystać z prywatnych planów taryfowych w ramach firmowych urządzeń, dostępnych po zalogowaniu się na wspomnianą platformę eSerwis w trybie użytkownika. Obejmują one różnorodne usługi, takie jak: pakiety danych na kraj, na roaming w Unii Europejskiej oraz na cały świat. Ten elastyczny model umożliwia łączenie użytku biznesowego z prywatnym, co jest wygodne dla pracowników i jednocześnie korzystne dla firmy, która zyskuje lepsze zarządzanie i monitorowanie kosztów.

Koncepcja MaaS opiera się z jednej strony na zaufaniu (w samodzielność pracowników i kompetencje operatora), z drugiej zaś: na rynkowej potrzebie racjonalizacji działań i kosztów każdego przedsiębiorstwa. Pozwala ona również przywrócić służbowym urządzeniom mobilnym ich pierwotne znaczenia: prawdziwych benefitów, usprawniających wykonywanie obowiązków zawodowych. W ramach tej koncepcji wygrywa każdy: tak cała organizacja, jak i każda z zatrudnionych w niej osób. 

[i] https://biznes.t-mobile.pl/pl/firmy-bardziej-niz-recesji-obawiac-sie-powinny-spirali-dlugu-technologicznego

[ii] https://biznes.t-mobile.pl/pl/produkty-i-uslugi/telefonia-i-komunikacja/mobile-as-a-service-ewolucja-oferty-mobilnej

[iii] https://biznes.t-mobile.pl/pl/nadchodzi-nis2-co-musisz-wiedziec-o-nowych-zasadach-w-cyberbezpieczenstwie-czesc-i-regulacje

[iv] https://biznes.t-mobile.pl/pl/eserwis

Mobile as a Service [MaaS]

Ten artykuł dotyczy produktu

Mobile as a Service [MaaS]

Przejdź do produktu

Data publikacji: 31.10.2024

Chcesz dostawać informacje o nowych wpisach?

Chcesz dostawać informacje o nowych wpisach?

Zostaw swój adres e-mail