Case study

Inteligentny system
parkowania
we Wrocławiu

O firmie

Wrocław, czyli stolica Dolnego Śląska, jest trzecim co do wielkości miastem w Polsce. Metropolię zamieszkuje ponad  650 tys. osób , do których należy doliczyć 5 mln turystów w skali roku. Stare Miasto, efektowne zabytki i bogata oferta kulturalno-rozrywkowa to tylko niektóre z atrakcji przyciągające odwiedzających.

Włodarze Wrocławia przyjęli strategię rozwoju opartą na działaniach poprawiających jakość życia, inwestycjach w innowacje i inicjatywy proekologiczne. A co za tym idzie, jednym z celów magistratu jest wspieranie mobilności i transportu publicznego.

Zdaniem Klienta

Dzięki platformie mamy informacje na temat zajętości miejsc postojowych, a wiec również ich wykorzystania. Umożliwia to zarządzanie danymi miejscami postojowymi we właściwy sposób.

Wykorzystujemy technologię Narrowband IoT dostarczoną przez T‑Mobile. Jest to niezwykle bezpieczna radiowa sieć przesyłu danych. To, co jest najbardziej kluczowe dla użytkownika, to aplikacja ParkDots. Korzystający z niej mieszkaniec otrzyma informację, które miejsce postojowe jest dostępne, a które jest zajęte.

Robert Bednarski

SmartCity Wrocław

Podjęte
wyzwanie

Kierowcy poszukujący miejsc parkingowych mogą zwiększać ruch nawet o 30 proc. To nie pozostaje bez znaczenia dla płynności transportu i ma negatywny wpływ na środowisko. Szczególnie widoczne jest to w okolicach Starego Miasta, gdzie intensywny przepływ turystów wiąże się z obecnością licznych autokarów. Pomimo tego, że na tym obszarze pojazdy mogą zatrzymywać się jedynie na 15 minut, wiele z nich przedłuża ten czas o kilka godzin lub cały dzień.

Istotne było również umożliwienie osobom o ograniczonej mobilności szybkiego znalezienia przystosowanych miejsc parkingowych. W obliczu tego wyzwania Urząd Miasta Wrocławia zwrócił się w stronę rozwiązań z zakresu Smart City.

Czego poszukiwał Klient?

Wrocław potrzebował rozwiązania umożliwiającego kontrolę miejsc parkingowych zarówno dla autokarów turystycznych, jak i pojazdów osób niepełnosprawnych. Kluczowe było także egzekwowanie przestrzegania limitów czasu parkowania w okolicach Starego Miasta.

Podjęte wyzwanie
  • Wymagania

  • Skuteczny monitoring wykorzystania miejsc parkingowych
  • Umożliwienie nawigacji do wolnego miejsca parkingowego
  • Dedykowana aplikacja
  • Instalacja i utrzymanie infrastruktury
  • Zdalny odczyt
  • Czujniki nienaruszające zabytkowej architektury

Zastosowana technologia

Narrowband-IoT

Sieć Narrowband-IoT pozwala na szybkie oraz skuteczne pozyskiwanie danych z punktów pomiarowych. Jej zasięg jest dostępny na terenie całej Polski i działa w miejscach wcześniej niedostępnych dla sieci mobilnych. Licencjonowane pasmo dedykowane eliminuje problem szumów oraz zakłóceń.

W ramach wdrożenia inwestor otrzymuje gotowy system obejmujący: aplikację mobilną, platformę agregującą dane oraz niezbędne urządzenia wraz z montażem i konfiguracją.

Inteligentne parkowanie to doskonała odpowiedź na wyzwania związane z usługami publicznymi w zakresie ruchu drogowego. Rozwiązanie oparte o sieć Narrowband-IoT zwiększa przepustowość miasta, ułatwiając poszukiwanie i nawigację do wolnych miejsc parkingowych.

Zalety
i korzyści

Zdalny i bezobsługowy odczyt 

Dzięki jednolitemu systemowi opartemu o dedykowaną sieć NB-IoT i kompatybilne urządzenia pomiarowe.

Automatyzacja procesu

Odczyty z wielu urządzeń w czasie rzeczywistym dostarczane na wysokim poziomie SLA.

Zmniejszenie zanieczyszczeń

Redukcja emisji dwutlenku węgla na poziomie 1,3kg per auto rocznie.

Sprawne zarządzanie parkowaniem

Dane umożliwiające rzetelną analizę praktyk uczestników ruchu drogowego.

Do pobrania

  • Grafika

    Ikonografika: Narrowband-Iot i inteligentne parkowanie we Wrocławiu

Masz pytania lub potrzebujesz ofertę?

Masz pytania lub potrzebujesz ofertę?

Skontaktuj się z doradcą

Sukcesy naszych Klientów

  • Arboretum w Rogowie to jeden z ośrodków Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, który należy do grona największych ogrodów tego typu w Polsce. Multidyscyplinarna jednostka łączy działalność naukową oraz edukacyjną wraz z hodowlą nowych odmian roślin oraz szeregiem usług komercyjnych. Zobacz, jak wspólnie stworzyliśmy pokazowe laboratorium.
    Zobacz case study
  • Dostarczenie usług sieciowych do ponad 260 salonów Deichmann rozproszonych w całym kraju. Zajrzyj za kulisy wdrożenia na naprawdę dużą skalę i przekonaj się, jak Internet Biznes może odmienić oblicze każdej firmy.
    Zobacz case study
  • Boryszew S.A. oddział Maflow w Tychach to producent gumowych oraz plastikowych elementów wykorzystywanych w samochodowych klimatyzacjach. Firma poszukiwała rozwiązania umożliwiającego stałą, bezpieczną i bezawaryjną komunikację pomiędzy oddziałami na całym świecie.
    Zobacz case study
  • Zapewnienie gotowego środowiska pracy biurowej, składającego się ze sprzętu komputerowego, oprogramowania oraz wsparcia technicznego.
    Zobacz case study
Dzień dobry!
w czym możemy pomóc?
5000
...