1-4 minut

Smart city – nowy wymiar bezpieczeństwa

Błyskawiczne wykrywanie bójek, podejrzanego pakunku pozostawionego na dworcu, a nawet dzika spacerującego ulicami miasta, to nowe standardy bezpieczeństwa w nowoczesnych miastach. Dzięki rozwiązaniom smart city władze miasta mogą zwiększyć poziom ochrony oraz  oszczędności w budżecie.

Nowoczesne technologie coraz śmielej wkraczają do polskich miejscowości. Obok inteligentnych systemów sterowania oświetleniem, popularność zdobywa również monitoring z wideo detekcją o znacznie szerszych możliwościach, wyższej skuteczności i zarazem zdecydowanie niższym koszcie utrzymania w porównaniu do tradycyjnych systemów. Na czym polega jego przewaga?

Odpowiedni scenariusz to podstawa szybkiego reagowania

Tradycyjne kamery przesyłają obraz do centrum zarządzania monitoringiem miejskim, gdzie materiał jest analizowany przez osoby odpowiedzialne za obserwację jednocześnie obrazu z kilku lub nawet kilkunastu kamer. Po pewnym czasie ich poziom koncentracji spada, a w natłoku bodźców niektóre zdarzenia mogą pozostać niezauważone. Skuteczność wykrywania zagrożeń przy pomocy takiego systemu jest najwyżej na poziomie 60%.

Receptą na zwiększenie skuteczności monitoringu miejskiego jest wykorzystanie inteligentnych technologii z wbudowanymi scenariuszami automatycznego wykrywania potencjalnie niebezpiecznych zdarzeń. Z naszego doświadczenia wynika, że skuteczność systemu wyposażonego w zaawansowane metody analizy obrazu sięga 95% – tłumaczy Piotr Żochowski, Business Development Manager w T-Mobile Polska. – Tak dobry wynik jesteśmy w stanie osiągnąć wprowadzając wiele możliwych scenariuszy do systemu i tworząc odpowiednie algorytmy. Możemy zaprogramować go tak, by wykrył np. upadek przechodnia, samochód poruszający się pod prąd, czy przedmiot pozostawiony w przestrzeni publicznej. Gdy program analizujący obraz klatka po klatce zauważy zagrożenie, poinformuje o nim dyspozytora, a ten podejmie decyzję, czy sytuacja wymaga interwencji.

Co istotne, projektowanie algorytmów pozwala na powiązanie ze sobą kilku krytycznych czynników. W rezultacie system można zaprogramować tak, by wysłał sygnał do dyspozytora dopiero wtedy, gdy spełnione będą określone warunki, np. kiedy osoba, która usiadła na przystanku, nie porusza się od kilkunastu minut. Możliwości wideodetekcji są nieocenioną pomocą również dla ludzkiego wzroku – odpowiednio zaprogramowane urządzenie przekaże nam wiadomość np. o walizce zostawionej w zaciemnionym kącie dworca, która na ekranie monitora bywa niemal niedostrzegalna. Inteligentne metody analizy obrazu pozwalają także na automatyczne powiadamianie o wejściu do strefy zakazanej. Możemy w ten sposób zabezpieczać m.in. ujęcia wody pitnej, rozdzielnie elektryczne czy stacje transformatorowe.

Najwyższe standardy bezpieczeństwa w każdej sytuacji

Inteligentny system monitoringu można wykorzystać także do diagnozowania zagrożeń podczas imprez masowych. Technologie mobilne pozwalają na umieszczenie kamery praktycznie w dowolnym miejscu np. na scenie czy na dachu wozu służb patrolowych. Ułatwi to dyspozytorom pokierowanie patrolem tak, by mógł on szybko dotrzeć w odpowiednie miejsce. Dzięki zastosowaniu takiego zintegrowanego systemu można zapewnić wyższy poziom bezpieczeństwa podczas imprez masowych.

Kolejną metodą poprawy poziomu bezpieczeństwa w mieście jest spersonalizowany system powiadamiania mieszkańców w przypadku zagrożeń. Stanowi on idealne uzupełninie dla systemów ogólnokrajowych przygotowanych np. przez Centrum Zarządzania Kryzysowego czy Policję. Dzięki wykorzystaniu technologii i systemów operatorów telekomunikacyjnych można przyśpieszyć i usprawnić komunikację z mieszkańcami.

Koszty maleją, skuteczność rośnie

Aby stworzyć innowacyjny system monitoringu miejskiego, najlepiej zainstalować kamery wyposażone w zaawansowane technologie analizy obrazu. Są szybsze w stosunku do typowych kamer, a dodatkowo ze względu na to, że obraz analizowany jest już w urządzeniu, nie potrzeba przesyłać go w sposób ciągły do centrum zarządzania, co obniża koszty transmisji. Ponadto oferowane przez T-Mobile rozwiązanie monitoringu oparte jest na zabezpieczonej transmisji w technologii LTE. To znacznie przyspiesza instalację, ponieważ nie trzeba doprowadzać dodatkowym przewodów transmisyjnych. Koszty wdrożenia są więc często kilkukrotnie niższe niż przy zastosowaniu rozwiązań kablowych.

Miasta, w których działają już systemy monitoringu z tradycyjnymi kamerami, też mogą korzystać z innowacji. Wówczas obraz z tradycyjnych kamer przesyłany jest do systemu wideodetekcji. Tam poddany jest analizie i to na jej podstawie wysyłane są alarmy.

Istotnym atutem systemów z wideodetekcją są niższe koszty obsługi. Rozbudowywanie tradycyjnego monitoringu wiąże się z koniecznością zwiększenia liczby osób obserwujących obraz z kamer. W nowoczesnym systemie wideomonitoringu problem ten jest zminimalizowany. Oprogramowanie zdecydowanie skuteczniej, w porównaniu do człowieka, wykrywa niebezpieczne zdarzenia, niezależnie od liczby zainstalowanych kamer. Co istotne, możliwe jest rozłożenie kosztów w ramach miesięcznej opłaty abonamentowej. Dzięki temu miasto nie musi jednorazowo ponosić dużych wydatków, by zrealizować inwestycję.

Inteligentne miasto

Ten artykuł dotyczy produktu

Inteligentne miasto

Przejdź do produktu

Data publikacji: 04.09.2017

Chcesz dostawać informacje o nowych wpisach?

Chcesz dostawać informacje o nowych wpisach?

Zostaw swój adres e-mail