1-3 minuty

Rozwiązania IoT: Europa wychodzi na prowadzenie

 Wszystko wskazuje na to, że w 2018 roku będziemy świadkami wzrostu znaczenia Internetu rzeczy (IoT) w Europie. Europejskie firmy i instytucje rządowe nadają inwestycjom IoT większy priorytet niż ich odpowiednicy w innych krajach na świecie – w szczególności w USA. 

Z ankiety przeprowadzonej przez Bain & Co. wynika, że:

  • W ciągu najbliższych kilku lat więcej europejskich dyrektorów planuje wdrożyć rozwiązania IoT, niż ich koledzy w innych częściach świata;
  • 27% zarządów firm europejskich vs. 18% amerykańskich potwierdziło, że wdraża lub już wdrożyło rozwiązania IoT;
  • Do 2020 roku więcej dyrektorów w Europie niż w USA planuje zakończyć etap prototypu i zastosować technologię IoT w swoich projektach;
  • Firmy z kluczowych europejskich branż przeznaczają większą część budżetu IT na rozwiązania IoT niż ich odpowiednicy w Stanach. Przykładowo przedsiębiorstwa motoryzacyjne przeznaczają 24% swoich budżetów IT na IoT, a amerykańskie 19%. Podobna sytuacja jest w sektorze sprzedaży detalicznej, produkcyjnym i budowlanym.

Inny przykład agresywnego rozwoju w Europie: przedsiębiorstwa technologiczne rywalizują o to, które z nich szybciej zdobędzie kompetencje w obszarze IoT. Obserwatorzy szacują, że Siemens wydał ponad 8 miliardów euro na przejęcia firm specjalizujących się w rozwiązaniach IoT. Przykładem jest Mentor Graphics, producent oprogramowania do projektowania sprzętu elektronicznego, dzięki któremu Siemens będzie mógł zbierać informacje o przebiegu procesu tworzenia produktu od etapu jego projektowania po produkcję.

Kolejny czynnik napędzający rozwój IoT w Europie: firmy traktują inwestycje w te technologie jako sposób na budowanie międzynarodowej reputacji producentów najwyższej jakości towarów i usług, w szczególności w sektorach: motoryzacyjnym, maszynowym i budowlanym. Rozwiązania IoT pozwolą umocnić i tak już silną pozycję Europy w dziedzinie robotyki czy drukowania 3-D. Oprócz monitorowania w czasie rzeczywistym całego procesu produkcyjnego, rozwiązania IoT zbierają także dane o tym, czy produkt spełnia oczekiwania użytkowników. Dzięki temu można go przeprojektować i udoskonalić. Czujniki zbierają także dane dotyczące zużycia produktów, a firmy je serwisujące mogą przeprowadzić wcześniejsze konserwacje, które zapobiegną awariom.

Na rozwój IoT mogą też wpłynąć regulacje prawne Unii Europejskiej w zakresie zarządzania prywatnością i bezpieczeństwem danych gromadzonych przez urządzenia IoT. Komisja Europejska planuje opracować zasady, które mają zagwarantować, że urządzenia połączone z Internetem będą zabezpieczone tak samo, jak komputery czy urządzenia mobilne. Wielu obserwatorów jest zdania, że europejskie przedsiębiorstwa będą czerpać korzyści ze wspólnego wypracowywania zasad bezpieczeństwa.

Z całą pewnością IoT rozwija się również w USA i Azji. Jednak w tej chwili, Europa utrzymuje pozycję lidera, wdrażając technologie, które znacząco wpłyną na firmy i społeczności.

Internet rzeczy (IoT)

Ten artykuł dotyczy produktu

Internet rzeczy (IoT)

Przejdź do produktu

Data publikacji: 08.05.2018

Chcesz dostawać informacje o nowych wpisach?

Chcesz dostawać informacje o nowych wpisach?

Zostaw swój adres e-mail