1-3 minuty

Patras — pionierskie miasto cyfrowe w Grecji

Patras, trzecie co do wielkości miasto w Grecji, jest w swoim kraju pionierem pod względem wdrażania technologii komunikacyjnej wąskopasmowego internetu rzeczy (NB IoT). Technologia ta umożliwia korzystanie z nowych usług miejskich, takich jak inteligentne parkowanie i inteligentne oświetlenie, które pomagają w przekształceniu miejscowości Patras w inteligentne miasto.

Patras to pierwsze miasto w Grecji i jedno z pierwszych miast w Europie, które wykorzystują technologię komunikacyjną wąskopasmowego internetu rzeczy w swoich rozwiązaniach inteligentnego miasta. Cosmote, spółka zależna Grupy Deutsche Telekom (DT), nawiązała współpracę z miastem Patras w celu wdrożenia pilotażowego projektu. Na ulicy Patreos zainstalowano na miejscach parkingowych inteligentne czujniki parkowania, a wzdłuż ulicy Othonos-Amalias dodano inteligentne czujniki oświetlenia. Kierowcy będą mogli skorzystać z aplikacji do parkowania na telefony komórkowe, która wskaże im wolne miejsca parkingowe, zmniejszając zatłoczenie i poprawiając jakość życia mieszkańców. W podobny sposób inteligentne systemy oświetlenia dostosują się do różnego natężenia światła w różnych porach dnia i roku, oszczędzając dzięki tej technologii komunikacyjnej zużycie energii elektrycznej. W projekcie wykorzystano technologię Huawei, aplikację do inteligentnego parkowania OTS, systemy oświetlenia LED Kafkas oraz inteligentne sterowniki oświetlenia Flashnet.

Wąskopasmowy internet rzeczy wspiera komunikację ogromnej liczby urządzeń, które wymagają niskiej przepustowości, głębokiej penetracji wewnątrz pomieszczeń oraz niskiego zużycia energii. Technologia ta umożliwia łączność pomiędzy różnymi urządzeniami przy niespotykanie niskich kosztach. Oferuje znacznie lepszą jakość i bezpieczeństwo niż inne technologie komunikacyjne, które można stosować w inteligentnych miastach i w połączeniu z internetem rzeczy. Deutsche Telekom dąży do ekspansji handlowej wąskopasmowego internetu rzeczy. Na przestrzeni roku 2017 planuje wprowadzić tę technologię w ośmiu krajach: w Grecji, Niemczech, Holandii, Polsce, na Węgrzech, w Austrii, na Słowacji i w Chorwacji.

Wszystko zaczęło się w ubiegłym roku w ramach inicjatywy Centrum Prototypów Deutsche Telekom, dotyczącej wąskopasmowego internetu rzeczy i wspieranej przez hub:raum w Krakowie, w której wziął udział nasz partner, Flashnet. Program ten angażuje do współpracy aktualnych i potencjalnych klientów oraz specjalistów ds. internetu rzeczy. Podłączone do sieci wąskopasmowego internetu rzeczy komunikacyjne stacje bazowe umożliwiają testowanie nowych aplikacji i czujników w laboratorium. Start-upy uczestniczące w programie zyskują bezpośredni dostęp do technologii i pakietu startowego z najnowszym sprzętem i oprogramowaniem, które umożliwiają im korzystanie z bogatego doświadczenia Deutsche Telekom.

Grupa DT współpracuje także z innymi miastami europejskimi, np. Hamburgiem i Dortmundem w Niemczech, oferując inteligentne rozwiązania w zakresie parkowania powstałe w oparciu o wąskopasmowy internet rzeczy.

 

Inteligentne miasto

Ten artykuł dotyczy produktu

Inteligentne miasto

Przejdź do produktu
Internet rzeczy (IoT)

Ten artykuł dotyczy produktu

Internet rzeczy (IoT)

Przejdź do produktu

Data publikacji: 25.04.2017

Chcesz dostawać informacje o nowych wpisach?

Chcesz dostawać informacje o nowych wpisach?

Zostaw swój adres e-mail