1-3 minuty

Łącze robi różnicę

Dobrej jakości łącze jest kluczowe dla sukcesu Twojego klienta, zwłaszcza kiedy jego biznes zależy od dostępności zdalnych serwerów, dysków i innych ważnych aplikacji. Chmura obliczeniowa i connectivity są bardzo ze sobą związane. Wydaje się to oczywiste, ale łatwo można zapomnieć, że bez łącza chmura nie istnieje.

Posiadanie niezawodnego łącza do usług w chmurze jest niezwykle istotne dla ich dostępności, wydajności i bezpieczeństwa. Dzięki niezawodnym usługom telekomunikacyjnym, bazującym również na prywatnej sieci VPN T-Mobile zapewnił sobie ogromną przewagę nad konkurencją. Zauważyli to inni globalni gracze na rynku cloud computing którzy odrabiają teraz straty poprzez wchodzenie w spółki z przedsiębiorstwami telekomunikacyjnymi. Bywa, że w celu migracji danych wykorzystują oni nawet ciężarówki, przewożące serwery i macierze z danymi pomiędzy centrami przetwarzania danych. – co oczywiście jest rozwiązaniem zdecydowanie odstającym od realiów XXI wieku.

Szerokość pasma, odległość, czy wszystko?

Jak zatem parametry łącza i odległość do miejsca, gdzie zlokalizowana jest chmura wpływają na sposób wykorzystywania danych przez ich użytkownika? Jeśli chmura jest wykorzystywana do przechowywania kopii zapasowych na wypadek awarii systemu, wówczas największe znaczenie ma szerokość pasma. Publiczny internet w Europie Środkowo-Wschodniej zapewnia prędkość transmisji danych rzędu 10-20 Mb na sekundę, która dodatkowo nie jest gwarantowana i podlega wahaniom. Oznacza to, że transfer 1 TB danych może zajmować od 12 do 24 godzin, co z pewnością nie jest zadawalające dla większości organizacji, zwłaszcza przy odzyskaniu danych. Dlatego też dla rozwiązań wymagających dużej przepustowości najczęściej konieczne jest zestawienie prywatnego, dedykowanego łącza lokalnego, gdzie transfer liczony jest w gigabitach na sekundę.

Dla korzystania z chmury do pracy z systemami, takimi jak np. ERP lub VDI, kluczowe jednak są odległości. internet publiczny, w przypadku łączenia się z dostawcą usług oddalonym setki kilometrów, generuje opóźnienia od 10 do 30 milisekund. Takie opóźnienia źle działają na aplikacje, szczególnie te określane jako responsywne. ponieważ aby urządzenie klienta mogło wyświetlić odpowiednio dostosowany obraz, wymagany jest symetryczny transfer danych w obu kierunkach.

Bezpieczeństwo

Trudno osiągnąć w publicznym internecie poziom bezpieczeństwa klasy enterprise, zwłaszcza że tylko nieliczne firmy decydują się na prywatną sieć VPN. Niemniej jednak bezpieczne środowisko można zapewnić wyłącznie na łączach prywatnych. Szczególnie dotyczy to ochrony przed atakami typu DDoS, która jest oczekiwana dla każdej z usług dostępnych online, natomiast jest to funkcja oferowana tylko przez nielicznych dostawców usług w chmurze.

Jeśli Twoi klienci są właśnie w trakcie dokonywania wyboru odpowiednich usług w chmurze, upewnij się, że wzięli pod uwagę jakość i bezpieczeństwo łączy. Jest to niewątpliwie jedna z najmocniejszych stron usług chmurowych T-Mobile. Jakkolwiek potencjalne korzyści płynące z przejścia do chmury publicznej, takie jak elastyczność i sprawność, są nie do odrzucenia. Jednak podczas migracji środowiska do chmury, to właśnie wybór odpowiednich parametrów i bezpieczeństwa łączy jest kluczowy.

Autor: Miroslav Pikus
Ekspert ds. chmury obliczeniowej

IP VPN

Ten artykuł dotyczy produktu

IP VPN

Przejdź do produktu
Wirtualne Centrum Danych

Ten artykuł dotyczy produktu

Wirtualne Centrum Danych

Przejdź do produktu
AntyDDoS

Ten artykuł dotyczy produktu

AntyDDoS

Przejdź do produktu

Data publikacji: 05.10.2017

Chcesz dostawać informacje o nowych wpisach?

Chcesz dostawać informacje o nowych wpisach?

Zostaw swój adres e-mail