Innowacje nabierają rozpędu z siecią PANeuropejską
W Europie działa około 200 operatorów telekomunikacyjnych. Deutsche Telekom, obecny w 13 europejskich krajach, wyprzedza konkurencję, budując jedną paneuropejską sieć, by móc oferować wszystkim klientom w regionie więcej innowacyjnych rozwiązań.
W przeszłości, ze względu na różnorodność technologiczną w Europie, duża liczba firm telekomunikacyjnych konkurowała o relatywnie niewielką liczbę klientów. Z biegiem czasu powstało niemal tyle odrębnych platform telekomunikacyjnych, ile jest krajów. Ta przestarzała struktura, która zahamowała postęp widoczny w USA i Azji, została ukształtowana przez ograniczenia historyczne, przepisy prawne oraz ochronę interesów narodowych. W Stanach Zjednoczonych 300 milionów osób jest obsługiwanych przez zaledwie kilku operatorów. W Chinach ta sama liczba dostawców dociera do 1,5 miliarda klientów. Tymczasem w Europie jest ok. 200 krajowych operatorów, którzy obsługują zaledwie 510 milionów osób. 13 spółek krajowych należących do Grupy Deutsche Telekom świadczy usługi na rzecz klientów europejskich. Do tej pory każda z tych firm samodzielnie budowała sieci teleinformatyczne, podpisywała własne umowy z dostawcami i rozwijała usługi. Ten model funkcjonowania przechodzi teraz radykalne zmiany, a klienci dostrzegają już różnicę.
Jedna sieć teleinformatyczna dla wszystkich klientów
Dzięki swojej paneuropejskiej sieci— nazywanej Pan-Net — Deutsche Telekom jako pierwsza firma w branży zastąpi zdecentralizowane modele budowy sieci teleinformatycznych międzynarodową, zintegrowaną infrastrukturą bazującą na wirtualizacji w chmurze. Aby osiągnąć ten cel, spółka dokonuje migracji wszystkich sieci, które posiada w Europie,na technologię IP. Proces ten został już z powodzeniem przeprowadzony w Macedonii, Słowacji, Czarnogórze i Chorwacji. Klienci w tych krajach mają już do dyspozycji wyjątkowo niezawodną i stabilną sieć All-IP, a także mogą korzystać z zaawansowanych i innowacyjnych usług telefonicznych.
Ze względu na skalę projektu i związane z nim dalsze plany nazwano go „misją Telco Mars” (telekomunikacyjna misja na Marsa) — z tym że zamiast jednego statku kosmicznego DT posyła do sfery IT aż 650 indywidualnych platform usługowych i 13 firm, działających w różnych krajach. Można się spodziewać, że rezultat będzie imponujący — w końcu przejście na technologię IP pozwala zrezygnować z przestarzałych systemów i wdrożyć innowacyjne technologie, takie jak dostęp hybrydowy czy wektorowanie. Dzięki tym zmianom klienci zyskają większy zasięg i przepustowość, a operatorzy doskonałą platformę dla nowych produktów i usług.
Klienci będą mogli korzystać z innowacji szybciej niż kiedykolwiek wcześniej
Po zakończeniu tej „misji” centralna platforma umożliwi wszystkim firmom wchodzącym w skład Grupy uzyskiwanie dostępu do nowych produktów w oparciu o koncepcję modułową. Poszczególne firmy będą mogły wybierać komponenty z centralnego katalogu usług i personalizować je, by tworzyć oferty doskonale dopasowane do oczekiwań lokalnych klientów. „Nowa struktura pozwoli nam wprowadzać świeżo opracowane usługi do oferty w całej Europie w ciągu zaledwie kilku dni” — mówi Kerstin Günther, dyrektor zarządzająca DT Pan-Net w Deutsche Telekom. „Cała Grupa będzie dzięki temu mogła zawsze znaleźć się we właściwym miejscu o właściwym czasie i z właściwym produktem, zaspokajając potrzeby klientów z niespotykaną wydajnością i szybkością”.
Właśnie zakończył się kolejny ważny etap na drodze do tej europejskiej superstruktury. Deutsche Telekom otworzyła na Węgrzech nowe centrum danych, które jest pierwszym centrum produkcyjnym sieci Pan-Net w pełni zwirtualizowanym. Dwa dodatkowe centra produkcyjne powstaną do końca 2017 roku w Polsce i Grecji. Razem z ośrodkiem na Węgrzech stworzą zaplecze przyszłej europejskiej infrastruktury Deutsche Telekom. Pierwszą usługą uruchomioną centralnie z wykorzystaniem nowej infrastruktury będzie zaawansowana poczta e-mail. Usługa ruszy w trzecim kwartale tego roku.
Stały napływ nowych produktów do Europy
Z pierwszych usług opartych na technologii Pan-IP klienci biznesowi mogą już korzystać w kilku krajach. Na przykład Cloud VPN, usługa umożliwiająca klientom zestawienie łącza VPN w ciągu zaledwie 15 minut, jest już dostępna na Słowacji, w Chorwacji i na Węgrzech. Trwają prace nad wprowadzeniem jej na nowe rynki. W Grecji, Czechach i Rumunii działa już mVAS — techniczna platforma służąca do przesyłania wiadomości tekstowych i multimedialnych, która wkrótce zostanie uruchomiona również w Polsce i na Słowacji.
Kraj po kraju, produkt po produkcie, Grupa rewolucjonizuje model tworzenie usług integrując infrastrukturę swoich spółek krajowych. „Misja Telco Mars” zakończy się w 2018 roku.
Data publikacji: 30.09.2016