In vino veritas – wino w erze cyfrowej
Uwielbiacie wino? Pewnie odpowiecie, że tak. Ale czy wypiliście w zeszłym roku aż 75 butelek? Jeżeli jesteście millenialsami, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zbliżyliście się do tej liczby. Ilość spożywanego wina wzrasta wśród osób z pokolenia Y. Dlatego grupa ta ma istotny wpływ ma zmiany w przemyśle winiarskim. Nie chodzi tylko o większe spożycie, lecz sposób konsumpcji. Oni chcą mieć wszystko na "już" i przykładają większą wagę do jakości składników, niż poprzednie pokolenia. Miało to wpływ na zwiększenie produkcji win organicznych, bio oraz wegańskich.
W związku z tym, czy się to komuś podoba, czy nie, nadszedł czas, aby producenci win wkroczyli w cyfrową erę. Deutsche Telekom ma dla nich świetną wiadomość. W Grecji Północnej wdrożono rozwiązanie „Inteligentne Wino” opracowane przez start-up ISTMOS (z pomocą inkubatora hub:raum), oparte na technologii NB-IoT. Jego idea polega na monitowaniu drogi przemieszczania się każdej butelki wina od winiarni do konsumenta końcowego. A wszystko w trosce o zachowanie jakości. Czujniki podłączone z siecią NB-IoT należącą do Cosmote, umieszczone na butelce, przysyłają dane dotyczące temperatury, wilgoci, jasności. Dzięki temu właściciele restauracji i supermarketów nie musząc martwić się o to, czy transport trunku przebiega poprawnie. Dane są gromadzone za pomocą mobilnej aplikacji – wystarczy zeskanować z butelki QR kod.
Pilotażowa sieć NB-IoT została wdrożona z udziałem Kyr-Yianni, znanej greckiej winiarni w Nausa oraz dystrybutorów win i wybranych restauracji w Salonikach. Zaangażowanie wszystkich podmiotów od producenta po odbiorcę końcowego gwarantuje, że każda butelka jest należycie monitorowana, a do obrotu nie są wprowadzane podrabiane wina, których na rynku ekskluzywnych trunków jest aż 20%.
Zastanawiacie się pewnie dlaczego Grecja? Nie jest to może pierwszy kraj, który kojarzy wam się z winem. Jednak to może się niedługo zmienić, ponieważ w Grecji produkowanych jest wiele win dobrej jakości. Greccy producenci szczycą się swoimi winogronami o różnorodnych, wyrazistych smakach (~77 odmian). W istocie najbardziej znane dobrej jakości czerwone winogrona pochodzą ze szczepu Xinomavro (dosłownie „gorzki-czarny”) hodowanego w Nausa, czyli w miejscu gdzie Cosmote Greece, spółka należąca do DT, testuje swoje pierwsze inteligentne rozwiązanie winiarskie.
Jako że technologia NB-IoT staje się coraz bardziej popularna w Europie, podobne projekty mogą być wdrażane w innych krajach znanych z produkcji wina. Już teraz możemy sobie wyobrazić potencjał dużych producentów w niemieckim regionie Mozeli, czy Balaton na Węgrzech? Kto będzie następny?
Data publikacji: 08.05.2018