1-3 minuty

iForestFire: inteligentna ochrona przed pożarami lasów w Chorwacji

Hrvatski Telekom wprowadził inteligentny, oparty na transmisji wideo, system wczesnego wykrywania i monitorowania pożarów lasów w kilku chorwackich parkach narodowych. Rozwiązanie informatyczno-telekomunikacyjne jest oparte na elementach infrastruktury firmy Hrvatski Telekom, takich jak maszty telefonii komórkowej i usługi telekomunikacyjne, współpracujących z najwyższej klasy sprzętem informatycznym.

Chorwacja to kraj wspaniałych krajobrazów, z 8 parkami narodowymi i 11 parkami ochrony przyrody. Ponad 34% powierzchni kraju zajmują lasy, dla których jednym z największych zagrożeń są pożary. Niszczą one ekosystemy i infrastrukturę oraz są niebezpieczne dla życia ludzi. Oprócz zapobiegania pożarom jedynym skutecznym sposobem ich ograniczania jest wczesne wykrywanie leśnych zarzewi ognia i szybkie reagowanie.

Zintegrowany i inteligentny system oparty na transmisji wideo opracowany przez chorwacką firmę informatyczną ze Splitu współpracuje z infrastrukturą i usługami sieci Hrvatski Telekom. System umożliwia ciągłe monitorowanie otoczenia kilku chorwackich parków narodowych i krajobrazowych oraz wczesne zgłaszanie oznak pożaru lasu.

Analiza materiału wideo oraz danych meteorologicznych i geograficznych.

„iForestFire” to system informatyczno-telekomunikacyjny, który pozwala na monitorowanie wideo i analizę rozległych obszarów. System kieruje urządzenia obserwacyjne na niedostępne, odległe strefy, pozyskuje dane i w czasie rzeczywistym przesyła je wprost do centrum kontroli. Jego modułowa konstrukcja obejmuje zarówno elementy sprzętowe (zainstalowane w terenie), jak i oprogramowanie. Urządzenia terenowe to między innymi kamery IP, którymi użytkownik może sterować (obrót w poziomie i pionie, zoom) za pośrednictwem interfejsu opartego na stronie www. Kamery są połączone z centrum przetwarzania danych w Hrvatski Telekom poprzez firmową infrastrukturę telekomunikacyjną, gdzie nadsyłane dane są analizowane, przetwarzane, wizualizowane i archiwizowane.

iForestFire wykorzystuje trzy różne rodzaje danych: rejestrowany na bieżąco materiał wideo, dane meteorologiczne pobierane w czasie rzeczywistym oraz dane z systemu informacji geograficznej (GIS). W bazie danych GIS przechowywane są dane geograficzne (wysokość terenu, lokalizacja dróg, zasoby wodne itp.) oraz inne istotne informacje związane z położeniem geograficznym, takie jak historia pożarów, lokalizacja zbiorników wody opadowej, charakterystyka gleby oraz mapy lokalnych duktów leśnych i szlaków turystycznych.

Oszczędność pieniędzy i ochrona życia

Działający automatycznie system wykrywania pożarów lasu wykorzystuje zaawansowane algorytmy przetwarzania, analizy i interpretacji obrazu. Oprogramowania jest oparta całkowicie na architekturze agentów. Inteligentne elementy – agenty – odpowiadają zarówno za gromadzenie obrazów i danych, jak i za ich analizę. Inteligentne algorytmy analizują obrazy, starając się rozpoznać elementy charakterystyczne dla pożaru lasu, takie jak kłęby dymu w ciągu dnia czy płomienie w nocy.

Ma to duże znaczenie dla Chorwacji oraz parków narodowych i krajobrazowych w tym kraju. Pomagając zapobiegać pożarom lasów, iForestFire nie tylko przyczynia się do ograniczenia strat finansowych, ale także do poprawy bezpieczeństwa stałych mieszkańców i turystów. Dzięki modułowej konstrukcji system można zaadaptować do innych zastosowań, co sprawia, że jest interesującą propozycją dla instytucji lub firm odpowiedzialnych za monitorowanie otwartych obszarów.

Autor:Miroslav Maric
Stanowisko: Dyrektor departamentu doskonalenia i wsparcia sprzedaży, Hrvatski Telekom

Inteligentne miasto

Ten artykuł dotyczy produktu

Inteligentne miasto

Przejdź do produktu

Data publikacji: 16.03.2017

Chcesz dostawać informacje o nowych wpisach?

Chcesz dostawać informacje o nowych wpisach?

Zostaw swój adres e-mail