2-5 minut

Duże oszczędności samorządów dzięki inwestycjom w Smart City

Inwestycje w Smar City to jeden z priorytetów Unii Europejskiej na lata 2014-2020. Z funduszy unijnych do polskich samorządów może trafić na ten cel nawet 18 mld euro1. Jednym ze sposobów wykorzystania tych środków są inwestycje w inteligentne systemy zarządzania oświetleniem. Przynoszą one znaczne oszczędności, rzędu 60-70%.

Dziś zaledwie ok. 14% polskich miast korzysta z rozwiązań typu Smart City, wynika z raportu organizacji Polskie Miasto Przyszłości. Jednak aż 73% samorządów deklaruje, że chce w najbliższych latach sięgnąć po środki unijne, aby wdrażać właśnie takie projekty. Praktycznie wszystkie unijne programy – krajowe i regionalne – przewidują wsparcie tego typu inwestycji. W lipcu 2015 roku ówczesne Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju w trakcie Polsko-Indyjskiego Forum IT podawało, że może być to ok. 18 mld euro.

 

PIONKI SMART CITY

Pionki to miasto, które we współpracy z T-Mobile stało się Smart City. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, takich jak monitoring z wideodetekcją i sterowane oświetlenie LEDowe, miasto jest znacznie bezpieczniejsze. System umożliwia natychmiastową reakcję w sytuacjach zagrażających bezpieczeństwu mieszkańców. Obejrzyj materiał i dowiedz się, jakie jeszcze korzyści wynikają z zastosowania takich rozwiązań.


Unia Europejska stawia na inteligentne miasta

Istnieje kilka kategorii inwestycji finansowanych przez Unię Europejską w ramach projektów Smart City. Są to m.in. projekty związane z:

 • poprawą transportu (Inteligentny System Transportowy);
 • zwiększeniem bezpieczeństwa (np. monitoring miejski);
 • podtrzymaniem życia miasta, w tym proekologicznymi inwestycjami;
 • wdrożeniem systemów informacji miejskiej (tzw. przyjazny urząd);
 • usprawnieniami w sektorze zdrowia (np. monitoring karetek);
 • efektywnym zarządzaniem zasobami komunalnymi i ich inteligentnymi pomiarami (smart metering).

Do ostatniej kategorii należą projekty wdrożenia systemów inteligentnego zarządzania oświetleniem. Warto się im dokładniej przyjrzeć, ponieważ mają one realny wpływ na obniżenie wydatków gminy.

 


Zarządzanie oświetleniem: realne oszczędności dla samorządowego budżetu

Inteligentne systemy zarządzania oświetleniem wpływają na poprawę wizerunku miasta i bezpieczeństwo, a także przynoszą realne oszczędności. Oszczędności te mogą wynieść nawet 60-70% wydatków związanych ze zużyciem energii elektrycznej. Dla przykładu – szacuje się, że małej wielkości miasto wydaje na oświetlenie kilka milionów złotych rocznie. Zakładając, że jest to ok. 2 mln zł, to po wdrożeniu systemu inteligentnego oświetlenia, koszty te wyniosą zaledwie 600 tys. zł rocznie.

Jakie są źródła niemal 70 proc. oszczędności związanych z zużyciem energii elektrycznej w miastach?

 • Po pierwsze jest to wymiana tradycyjnych opraw oświetleniowych na oprawy LED.
 • Po drugie jest to dodanie inteligentnego systemu sterowania oświetleniem.

Zmiana tradycyjnych opraw sodowych na LED’owe powoduje natychmiastowe obniżenie zużycia energii elektrycznej nawet do 40%. Warto w tym miejscu dodać, że koszt wymiany lamp na nowe, ze sterownikami to ok. 2-3 tys. zł. Środki na sfinansowanie tego przedsięwzięcia można jednak pozyskać w ramach unijnej perspektywy finansowej na lata 2014-2020. Partnerzy, tacy jak T-Mobile Polska, pomagają w wypełnieniu wniosku i pozyskaniu funduszy europejskich.

Kolejne 30% oszczędności wynika z wdrożenia systemu sterowania oświetleniem. Jest on instalowany w oprawie lampy. Za jego pośrednictwem można zarządzać włączeniem i wyłączeniem lampy. Można również zarządzać natężeniem światła pojedynczej lampy lub całych ich grup w określonym rejonie. Oczywiście to ostatnie działanie muszą być zgodne z normami obowiązującymi dla oświetlenia ulicznego.

Inteligentne systemy zarządzania oświetleniem mogą także analizować zużycie energii elektrycznej, czy wykrywać nagłe skoki zasilania.


Łatwiejsze zarządzanie i dodatkowe usługi miejskie

Inteligentny system oświetlenia to także znacznie tańszy i szybszy serwis. Sterownik w lampie może przekazać do centralnego systemu informację o tym, że przepaliła się żarówka. Ekipy, które nadzorują stan oświetlenia mogą od razu zareagować na awarię. Nie ma więc zagrożenia, że nocą któraś z ulic nie będzie oświetlona. Transmisja danych między sterownikiem a system centralnym odbywa się albo za pomocą sieci telefonii komórkowej – dzięki karcie SIM wbudowanej w sterownik lampy – albo przy użyciu technologii PLC (Power Line Communication).

Lampy można wykorzystać także jako miejskie punkty dostępu do internetu, dzięki zamontowaniu w nich modułu WiFi. Takie rozwiązanie może być więc podstawą do zbudowania miejskiej sieci bezprzewodowej. Sieć ta może być wykorzystana w różnoraki sposób:

 • może stać się platformą do komunikacji z mieszkańcami. Włodarze miast mogą udostępniać informacje o mieście i tym, co się w nim dzieje, np. o bezpłatnych wejściach do muzeów;
 • może pełnić funkcję narzędzia reklamowego, które będzie odpłatnie udostępniane innym podmiotom, np. na stronie logowanie do miejskiej sieci WiFi zainteresowane firmy mogą prezentować ofertę handlową. A to potencjalnie dodatkowe źródło przychodów dla miasta;
 • może służyć do wskazywania wolnych miejsc na publicznych parkingach, a w dalszej perspektywie do wdrożenia zautomatyzowanego systemu opłat parkingowych.


Smart City to poprawa komfortu życia mieszkańców

Pamiętajmy, że w inteligentnym mieście żyje się lepiej, zarówno mieszkańcom, jak i jego gospodarzom. Smart City to rozwiązania stworzone po to, aby pomagać i ułatwiać codzienne życie. Pozwalają na zrównoważony rozwój we wszystkich obszarach, ze szczególnym naciskiem na komunikację, bezpieczeństwo i ekologię.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat?
Skontaktuj się z naszymi ekspertami!

e-mail: smartcity@t-mobile.pl


1. http://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/Strony/Wiadomosci/Wsparcie-technologii-informacyjno-komunikacyjnych-i-inteligentnych-miast-w-nowej-perspektywie

Inteligentne miasto

Ten artykuł dotyczy produktu

Inteligentne miasto

Przejdź do produktu

Data publikacji: 06.07.2016

Chcesz dostawać informacje o nowych wpisach?

Chcesz dostawać informacje o nowych wpisach?

Zostaw swój adres e-mail