1-4 minut

Do wyboru, do koloru: porównanie chmur prywatnej, publicznej i hybrydowej

Dobrze zaprojektowana i wdrożona chmura może rozwiązać wiele różnych problemów informatycznych i przynieść każdej firmie nieocenione korzyści. Najpierw przedsiębiorstwa muszą zdecydować, które dane i aplikacje mogą przenieść do chmury, a które lepiej zostawić na serwerach firmowych. Kolejnym krokiem jest wybór modelu chmury i dostawcy rozwiązania.

Z badania przeprowadzonego przez firmę IDC w 2015 roku wynika, że rozwiązania chmurowe zarówno prywatne, jak i publiczne, będą coraz częściej wykorzystywane, a wydatki na nie będą rosły rocznie o 13%, aż do roku 2017. Jednak wiele firm nie chce wdrażać prywatnej ani publicznej chmury i decyduje się na inne rozwiązanie. Najpopularniejszą alternatywą wydaje się chmura hybrydowa. Rozwiązania tego typu pozwalają przedsiębiorstwom na połączenie zalet tych wymienionych powyżej. Istniejące zasoby IT zostają rozbudowane, a dodatkowe miejsce do przechowywania danych jest alokowane elastycznie, zależnie od potrzeb.

Cele biznesowe związane z przetwarzaniem w chmurze

Jeśli przyjrzymy się rozkładowi preferencji dla różnych modeli chmury, staje się jasne, że przedsiębiorstwa coraz częściej wybierają rozwiązania hybrydowe (36 procent). Na drugim miejscu plasuje się chmura prywatna (32 procent), a ranking zamyka chmura publiczna z wynikiem zaledwie 17 procent. Dane te pochodzą z badania przeprowadzonego w 2015 roku przez firmę IDG Connect. Jednocześnie firmy borykają się z różnymi problemami, które utrudniają migrację do chmury. Ok. 55 procent ma obawy związane z bezpieczeństwem, a 47 procent boi się, że aplikacje w chmurze nie będą działały tak płynnie, jak powinny. Kolejne 45 procent respondentów nie dysponuje personelem o odpowiednich kwalifikacjach, a 44 procent przedsiębiorców czuje się zniechęconych kosztem przedsięwzięcia.

Różne modele chmury

Który model chmury jest najlepszy? To pytanie wywołało w ostatnich latach wiele gorących dyskusji.

Chmura prywatna

Fizyczna infrastruktura oraz warstwy wyższe są całkowicie dedykowane jednemu klientowi. Dane i aplikacje są przechowywane w firmowych centrach danych lub na infrastrukturze chmurowej zewnętrznego dostawcy. Zwolennicy chmury prywatnej są zdania, że ten model zapewnia największy stopień kontroli, bezpieczeństwa i prywatności. Co więcej, przedsiębiorstwo w pełni kontroluje miejsce przechowywania danych. Jednak, chociaż chmura prywatna jest świetnym rozwiązaniem do zastosowań wymagających spełnienia ograniczeń związanych z opłacalnością i skalowalnością, duże zadania są wciąż obsługiwane w ramach infrastruktury przedsiębiorstwa lub dedykowanej infrastruktury zewnętrznego dostawcy.

Chmura publiczna

Chmura publiczna doskonale nadaje się do analizowania dużych zbiorów danych. Model ten jest powszechnie wykorzystywany do przechowywania mniej ważnych danych. Pozwala ona korzystać z dużych zasobów na żądanie, od ręki, w atrakcyjnych modelach rozliczeniowych (miesięczny, godzinowy, za zużycie, etc). Dzięki temu nawet małe firmy mogą korzystać z tego rozwiązania zmniejszając koszty i przyspieszając realizację zadań. W porównaniu z utrzymywaniem własnego centrum danych rozwiązanie oparte na chmurze publicznej jest korzystne dla małych i średnich firm, dzięki jego bezpieczeństwu, elastyczności i wydajności.

Chmura hybrydowa

Koncepcja chmury hybrydowej łączy funkcjonalności chmur prywatnej i publicznej. Ten model umożliwia przedsiębiorstwom dostosowywanie rozwiązania do sezonowych zmian w działalności. Lokalna infrastruktura jest wykorzystywana w tradycyjny sposób; jednocześnie wysoko wydajna chmura zaspokaja potrzeby obliczeniowe i przechowywania danych, kiedy pojawia się zapotrzebowanie na tego rodzaju usługi. Po najgorętszym okresie można ponownie ograniczyć ilość wykorzystywanych zasobów. Takie rozwiązanie jest zdecydowanie tańsze niż rezerwowanie na stałe miejsca i mocy obliczeniowej, które przez większość czasu nie są potrzebne. Dlatego chmura hybrydowa oferuje większą elastyczność i większe oszczędności niż chmura publiczna lub prywatna. Czasem zaleca się utrzymywanie aplikacji krytycznych z punktu widzenia działalności przedsiębiorstwa w firmowym centrum danych, a w niektórych przypadkach jest to nawet wymóg prawny. Chociaż rozwiązania chmurowe są coraz powszechniejsze i znajdują coraz więcej zastosowań, to podejście hybrydowe przyniesie zespołom IT największe korzyści, przyczyniając się tym samym do zwiększenia wydajności i elastyczności firmy.

Prywatna, publiczna czy hybrydowa: ostateczna decyzja o wyborze modelu chmury zależy również od specyficznych wymagań firmy z zakresu IT, wymogów prawnych i planów na przyszłość.

 

Wirtualne Centrum Danych

Ten artykuł dotyczy produktu

Wirtualne Centrum Danych

Przejdź do produktu

Data publikacji: 28.11.2016

Chcesz dostawać informacje o nowych wpisach?

Chcesz dostawać informacje o nowych wpisach?

Zostaw swój adres e-mail