Deutsche Telekom przenosi komunikację między urządzeniami na nowy poziom
Internet rzeczy jest obecnie jednym z najgorętszych tematów na całym świecie, a nowa technologia NB‑IoT wkrótce przyczyni się do upowszechnienia tej koncepcji w masowej skali. W naszym programie WARP NB‑IoT poszukujemy pionierów technologii NB‑IoT z innowacyjnymi pomysłami mogącymi wstrząsnąć branżą internetu rzeczy.
Inteligentne pojemniki na odpady, które monitorują swoje zapełnienie i wysyłają odpowiednie informacje, czujniki systemu inteligentnego parkowania, a nawet elektroniczna niania dla pszczół — to tylko niektóre przykłady już istniejących zastosowań wąskopasmowego internetu rzeczy.
W ramach uruchomionego niedawno programu WARP NB‑IoT poszukujemy kolejnych pomysłów i fascynujących zastosowań technologii NB‑IoT. Program będzie realizowany przez hub:raum, czyli działający w ramach Deutsche Telekom ośrodek innowacji, zajmujący się wyławianiem innowacyjnych pomysłów biznesowych z potencjałem komercjalizacji na rynkach, na których nasza firma jest obecna.
WARP NB‑IoT jest kontynuacją programu NB‑IoT Prototyping Hub realizowanego w Bonn, Berlinie i Krakowie w ubiegłym roku. Startupy wybrane w pierwszej edycji otrzymały szansę rozwinięcia pierwszych na świecie prototypów opartych na technologii NB‑IoT. Pierwsze pilotażowe projekty obejmujące rozwiązania opracowane w ramach programu są już wdrażane — na przykład w Patras.
Czym jest NB‑IoT?
NB‑IoT to wąskopasmowy standard transmisji radiowej umożliwiający komunikację z urządzeniami podłączonymi do internetu rzeczy. Standard ten został opracowany na potrzeby obsługi dużej liczby urządzeń komunikujących się przez łącza o małej przepustowości. Charakteryzuje się on głęboką penetracją wewnątrz pomieszczeń, niewielkim zużyciem energii i bardzo niskimi kosztami eksploatacji. Są to właśnie te cechy, które umożliwiają funkcjonowanie niezliczonych nowych i innowacyjnych rozwiązań opartych na internecie rzeczy. Tam, gdzie wcześniej podłączenie urządzeń i maszyn do internetu nie było możliwe z powodu ograniczeń technicznych lub zbyt wysokich kosztów, NB‑IoT otwiera zupełnie nowe możliwości i pozwala na stworzenie masowego rynku internetu rzeczy.
Dlaczego warto przystąpić do programu?
Program WARP NB‑IoT, pomagający w przyspieszeniu prac, budowie prototypów i wprowadzaniu produktów na rynek, to szansa dla startupów na wdrożenie i rozwijanie ich pomysłów opartych na wąskopasmowym internecie rzeczy. Startupy mogą liczyć na wyjątkowe korzyści, takie jak dostęp do działającej sieci NB‑IoT, wsparcie techniczne przy konstruowaniu prototypów, wsparcie finansowe w projektach pilotażowych, ewentualny wkład inwestycyjny ze strony hub:raum, a także szansa na próbne kontrakty z prawdziwymi klientami — po których być może przyjdzie czas na komercyjne wdrożenie na tych rynkach europejskich, na których działa już nasza firma.
Po komercyjnym uruchomieniu sieci NB‑IoT w Holandii i Niemczech oraz pilotażowych wdrożeniach w Europie Środkowej i Wschodniej możemy zaoferować komunikację z urządzeniami i między nimi na nowym poziomie. Zapraszamy do współpracy!
WARP NB-IOT w skrócie
- Program realizowany przez hub:raum, centrum innowacji Deutsche Telekom.
- Inicjatywa skierowana do startupów i rozwijających się firm, dysponujących produktami lub działającymi prototypami w takich obszarach, jak inteligentne rozwiązania dla miast, inteligentne śledzenie, inteligentny przemysł, inteligentna opieka zdrowotna, inteligentne rolnictwo i inteligentne nieruchomości.
- Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 17 lipca 2017 r.
Zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami: nbiot@t-mobile.pl
Data publikacji: 17.07.2017