1-3 minuty

Chalkida: sztuka inteligentnych rozwiązań!

Chalkida, stolica Eubei – drugiej pod względem wielkości wyspy Grecji, wytycza innym miastom drogę ku inteligentnym rozwiązaniom poprzez wdrożone technologie i aplikacje podnoszące jakość codziennego życia. Ostatnio w mieście wprowadzono inteligentne aplikacje pilotażowe umożliwiające monitorowanie parkingów, oświetlenia oraz jakości powietrza za pośrednictwem jednolitej platformy zarządzania. Projekt ten, realizowany wspólnie przez Grupę OTE, Cisco, KAFKAS i OTS, dowodzi w praktyce, że technologia może pozytywnie wpływać na naszą codzienność.

Parkowanie nigdy nie było prostsze!

Rozwiązanie inteligentnego parkowania, w połączeniu z aplikacją mobilną opracowaną przez OTS na urządzenia z systemami Android i iOS, umożliwiają kierowcom dostęp do informacji o wolnych miejscach parkingowych i ich lokalizacjach. Jeśli wybrane miejsce parkingowe zostanie zajęte, aplikacja skieruje kierowcę do kolejnego. Przewiduje się, że aplikacja znacznie zredukuje czas poszukiwań miejsca parkingowego, a co za tym idzie – udrożni ruch drogowy i zmniejszy emisję zanieczyszczeń przez pojazdy. Ponadto władze miasta będą mogły efektywniej zarządzać przestrzenią parkingową, ponieważ pozyskają informacje o czasie parkowania każdego pojazdu oraz wszelkich zakłóceniach.

Świetlana przyszłość oszczędności energetycznej

Wdrożony przez firmę KAFKAS system inteligentnego oświetlenia bazujący na technologii SSL/LED zastąpił tradycyjne żarówki i przyczynił się do zmniejszenia zużycia energii elektrycznej o ponad 60%. Dzięki rozwiązaniu bezprzewodowego zarządzania system pozwala na zdalne monitorowanie, konfigurację, obsługę i konserwację, a także dynamiczne dostosowywanie oświetlenia, mające na celu optymalizację zużycia energii, bezpieczeństwo i komfort widzenia mieszkańców.

Wdech, wydech… czyli czyste, świeże powietrze!

Wprowadzony przez Grupę OTE monitoring jakości powietrza wykorzystuje najwyższej jakości czujniki rozpoznające szkodliwe emisje do atmosfery i trzy typy cząsteczek. Mierzy również temperaturę, wilgotność i ciśnienie atmosferyczne, umożliwiając tym samym władzom miasta optymalizację planów i realizację działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza i poprawę środowiska życia mieszkańców.

Jedna platforma – wiele inteligentnych aplikacji

Dane zebrane dzięki inteligentnym rozwiązaniom zostaną zgromadzone w chmurze dostarczonej przez Grupę OTE, a następnie trafią na platformę cyfrową firmy Cisco – Smart & Connected Digital Platform. Platforma ta umożliwia zarządzanie inteligentnymi rozwiązaniami, a także integrację, zapisywanie i wizualizację danych za pomocą jednolitego panelu kontrolnego. Ponadto platforma Smart & Connected w przyszłości może objąć więcej inteligentnych rozwiązań.

„Dzięki cennemu wsparciu tak ważnych partnerów Chalkida ma wielką szansę stać się wzorem dla innych greckich miast, jako miasto ekologiczne i inteligentne” – skomentował Burmistrz Chalkidy Christos Pagonis. – „Projekt ten dowodzi, że zaawansowane technologie mogą odgrywać kluczową rolę w zapewnianiu dobrego samopoczucia mieszkańcomc oraz zmniejszaniu skutków środowiskowych i popytu na energię. Jesteśmy dumni, że nasze miasto toruje drogę ku przyszłości.”

„W czasach epoki cyfrowej wszyscy mamy dostęp do narzędzi, które pozwalają nam odmieniać codzienne życie dzięki technologii. Poprzez wdrożenie inteligentnych rozwiązań w Chalkidzie Grupa OTE, Cisco, OTS i KAFKAS pokazują, jak zwiększyć funkcjonalność naszych miast, chronić środowisko, zmniejszyć koszty operacyjne i zapewnić lepszą jakość życia. Wykorzystując w pełni technologie z zakresu IT i komunikacji, możemy czynić świat lepszym” – powiedział Grigoris Christopoulos, Dyrektor ds. handlu, Szef segmentu handlowego Grupy OTE.

Autor:  Konstantinos Polychroniadis, Corporate Media Relations OTE Group

Inteligentne miasto

Ten artykuł dotyczy produktu

Inteligentne miasto

Przejdź do produktu

Data publikacji: 10.08.2017

Chcesz dostawać informacje o nowych wpisach?

Chcesz dostawać informacje o nowych wpisach?

Zostaw swój adres e-mail