1-3 minuty

Azja i Europa — porównanie rozwiązań smart city

Deutsche Telekom i południowokoreańska spółka telekomunikacyjna SK Telecom zawarły strategiczne partnerstwo biznesowe, by wzmocnić pozycję technologiczną na rynku globalnym. Celem spółek jest opracowanie najlepszego w branży rozwiązania smart city. Za przykład służą azjatyckie inteligentne miasta.

Podczas wyprawy do Azji odwiedziliśmy Seul i Pusan. Pusan to drugie pod względem wielkości miasto w Korei Południowej, liczące 3,6 mln mieszkańców. Ważniejszy jest jednak fakt, że jest to pierwsze inteligentne miasto w Korei, oparte na Internecie rzeczy z rozwiązaniami dla logistyki, transportu, turystyki i wielu innych dziedzin. Czy rzeczywiście — a jeśli tak, to jak bardzo — Azja wyprzedza Europę pod względem rozwoju inteligentnych miast?

Pusan korzysta ze sprawdzonych rozwiązań, takich jak inteligentne oświetlenie ulic pozwalające na obniżenie zużycia energii, czy inteligentny system parkowania umożliwiający optymalne wykorzystanie prywatnych i publicznych parkingów dzięki informacjom udostępnianym w czasie rzeczywistym. Deutsche Telekom ma bogate doświadczenie we wdrażaniu podobnych rozwiązań poprawiających jakość życia i ułatwiających funkcjonowanie na obszarach miejskich o dużej gęstości zaludnienia. Inteligentne rozwiązania wprowadzane w Pusanie przyczyniają się również do poprawy bezpieczeństwa milionów mieszkańców miasta. Przykładem może być inteligentne przejście dla pieszych, które ostrzega kierowców nadjeżdżających samochodów o zbliżających się do jezdni przechodniach. Z kolei rozwiązanie Smart Safety, opracowane z myślą o mieszkańcach wymagających większej uwagi, umożliwia zlokalizowanie dziecka lub osoby starszej za pomocą sieci czujników pracujących w technologii o niskiej konsumpcji mocy LPWA (Low Power Wide Area). I nie jest to jedynie futurystyczna wizja — rozwiązanie jest obecnie stosowane z powodzeniem w dwóch przedszkolach w Pusanie. Władze Pusanu zdają się rozumieć korzyści płynących ze stosowania nowoczesnych technologii również na innych polach i często w sposób nieszablonowy: nad miastem nieustannie krążą drony gotowe w każdej chwili zrzucić kamizelkę ratunkową osobie, która znalazłby się w wodzie.

Zalety wsparcia finansowego

Tym, co różni azjatyckie inteligentne miasta od ich europejskich odpowiedników, jest sposób finansowania. Testowa lokalizacja inteligentnego miasta w Pusanie otrzymała znaczne wsparcie ze strony rządu federalnego: Ministerstwo Nauki, ICT i Planowania przeznaczyło na ten cel ponad 12 milionów dolarów, a firma SK Telecom odgrywała rolę koordynatora projektu. Kampus na terenie inteligentnego miasta wspiera startupy oraz rozwój rozwiązań smart city, tym samym okazując troskę o stworzenie ekosystemu dla prężnie rozwijającej się branży i chęć pomocy małym i średnim przedsiębiorstwom działającym w sektorze. Ponadto kilku zatrudnionych w kampusie inżynierów pozostaje w kontakcie z twórcami startupów, nadzorując prace nad rozwiązaniami lub uczestnicząc w ich opracowaniu — od fazy wstępnej koncepcji po wdrożenie. Wsparcie ze strony samorządu to duża zaleta. Dzięki niemu opracowywanie i wdrażanie rozwiązań smart city jest łatwiejsze.

Deutsche Telekom jest dobrze przygotowana do pracy nad kolejnymi rozwiązaniami i koncepcjami inteligentnych miast i dąży do uzyskania pozycji lidera w tej branży. Współpraca z SK Telecom oznacza możliwość połączenia wiedzy i doświadczenia obu firm z myślą o opracowaniu najlepszych w branży rozwiązań smart city. Nie możemy się doczekać, co przyniesie najbliższa przyszłość. Mamy nadzieję, że Unia Europejska nadal będzie wspierać finansowo rozwiązania smart city związane z infrastrukturą.

Inteligentne miasto

Ten artykuł dotyczy produktu

Inteligentne miasto

Przejdź do produktu

Data publikacji: 14.10.2016

Chcesz dostawać informacje o nowych wpisach?

Chcesz dostawać informacje o nowych wpisach?

Zostaw swój adres e-mail