5 najważniejszych korzyści z Wirtualnych Centrów Danych
Wirtualne Centrum Danych rozumiane jako środowisko IT działające w modelu Infrastructure as a Service (IaaS) pozwala w pełni wykorzystać możliwości, jakie daje współczesne data center w połączeniu z technologią chmury: lepszą wydajność, wyższy poziom bezpieczeństwa, oszczędność kosztów sprzętowych dzięki lepszemu dostosowaniu do zapotrzebowania i wygodę z związaną z łatwym przydzielaniem zasobów.
Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:
|
Model usługi Infrastructure as a Service (IaaS)polega na dostarczaniu klientowi infrastruktury czyli sprzętu wraz z oprogramowaniem. Klient wykupuje od dostawcy serwery, przestrzeń dyskową lub określony zasób pamięci i mocy obliczeniowej. IaaS to jeden z rodzajów usług w chmurze, w którym infrastruktura udostępniana jest i zarządzana przez Internet. Inne rodzaje rozwiązań chmurowych to m.in. oprogramowanie jako usługa (SaaS) oraz platforma jako usługą (PaaS). IaaS szybko skaluje się w górę i w dół wraz z zapotrzebowaniem klientów, pozwalając ponosić koszty wyłącznie za wykorzystywane zasoby. Pomaga to uniknąć zbędnych wydatków i komplikacji związanych z zakupem własnych serwerów fizycznych i innej infrastruktury centrum danych oraz zarządzania nimi. Każdy zasób oferowany jest jako osobny komponent usługi i można go wynająć na tak długo, na ile będzie to uzasadnione biznesowo.
Kluczowe technologie wirtualizacyjne
Hiperwizor czyli monitor maszyny wirtualnej, to proces, który tworzy i uruchamia maszyny wirtualne (VM). Hiperwizor pozwala jednemu komputerowi hostowi obsługiwać wiele maszyn wirtualnych gości. W ten sposób udostępniane są jego zasoby, takie jak pamięć i moc obliczeniowa. Dostępne są dwa rodzaje hiperwizorów. Hiperwizory zwane „bare metal” działają bezpośrednio na sprzęcie hosta, natomiast hiperwizory zwane „hostowanymi” działają jak warstwa oprogramowania w systemie operacyjnym, podobnie jak inne programy.
Wybór hiperwizora bardzo zależy od wymagań przedsiębiorstwa, jednak najpopularniejszą, sprawdzoną i niezawodną platformą wirtualizacji, mogącą poszczycić się liczbą ponad 500 000 klientów jest VMware vSphere1. Rozwiązania vSphere upraszczają zarządzanie zasobami IT dzięki odseparowaniu aplikacji i systemów operacyjnych od warstwy sprzętowej. Pozwalają one zarządzać serwerami jako wspólną pulą mocy obliczeniowej, pojemności itd. W efekcie obsługa całego środowiska IT firmy staje się prostsza, zwiększa się też elastyczność przy jednoczesnej redukcji kosztów utrzymania. Na rozwiązaniach VMWare oparte są m.in. usługi świadczone w centrum danych T-Mobile. W tym centrum danych dostępne są także funkcjonalne narzędzia VMware, takie jest panel klienta VMWare vCloud Director (vCD), uznawane w tej chwili za zdecydowanie najlepsze na rynku oprogramowanie do wdrażania, automatyzacji i zarządzania zasobami infrastruktury wirtualnej w środowiskach chmurowych.
Na rynku dostępne są także inne rozwiązania. Hyper-V to platforma wirtualizacji serwerów opracowana przez Microsoft. Jest ona używana głównie przez firmy z sektora MSP. Nie jest dostępna we wspomnianym wcześniej centrum danych T-Mobile. Posiada takie funkcje, jak Live Migration, Quick Migration i Dynamic Memory. Zwykle hiperwizor Hyper-V wybierany jest przez użytkowników, którzy nie mają wygórowanych wymagań dotyczących wydajności i funkcjonalności. Xen jest z kolei rozwiązaniem stabilnym, ale nie posiada tylu funkcji klasy Enterprise, co Hyper-V. XenServer może być zarządzany poprzez interfejs wiersza poleceń (CLI). Aby pomóc administratorom przyzwyczajonym do innych hiperwizorów, istnieje także klient zarządzania graficznego GUI – XenClient, zapewniających łatwe administrowanie wirtualną infrastrukturą Xen.
Zalety wirtualizacji i Wirtualnych Centrów Danych
Do najważniejszych korzyści Wirtualnych Centrów Danych zaliczyć można:
- Wyższą wydajność całej instalacji dzięki zasobom w istniejących komponentach obliczeniowych, które można łatwo dodawać lub ujmować w miarę potrzeb.
- Wyższy poziom bezpieczeństwa. Ponieważ maszyny wirtualne są logicznie oddzielone od siebie, atak złośliwego oprogramowania lub inne usterki oprogramowania na jednej maszynie wirtualnej nie wpłyną na inne maszyny wirtualne.
- Oszczędność wydatków na sprzęt. Oprogramowanie do wirtualizacji pozwala uzyskać niższe koszty, bo łatwiej jest „zwymiarować” maszynę do bieżących potrzeb. W przypadku serwerów o znikomym użyciu procesora wymagania sprzętowe konieczne do uruchomienia są niższe w porównaniu do maszyn fizycznych.
- Wyższą niezawodność. Maszyny wirtualne zapewniają lepszą niezawodność w przypadku odzyskiwania po awarii. Można też tworzyć kopie zapasowe całych serwerów wraz z konfiguracją i łatwo je odzyskiwać oraz uruchamiać w przypadku awarii.
- Wygodę. Wirtualizacja pozwala jednym kliknięciem tworzyć pojedyncze serwery wirtualne, instalować systemy i aplikacje oraz zarządzać nimi z dowolnego miejsca na świecie.
Przykład wirtualnego centrum danych
Przyjrzyjmy się rzeczywistemu wirtualnego centrum danych IaaS na przykładzie rozwiązania data center T-Mobile. Data center operatora telekomunikacyjnego obejmuje cluster w dwóch lokalizacjach w Piasecznie pod Warszawą oraz drugie – znajdujące się w Warszawie – obydwa zarządzane i monitorowane przez dedykowany zespół wysoko wykwalifikowanych inżynierów. Warstwa sprzętowa najnowszej generacji oparta jest o serwery i macierze klasy Enterprise pracujące w układzie High Availability – bez pojedynczych punktów awarii. Zapewniona jest także redundantna architektura sieciowa wraz z kilkoma poziomami separacji logicznej. System bezpieczeństwa informacji zgodny jest z normą ISO 27001: 2013. Usługodawca zapewnia replikację danych do zewnętrznej lokalizacji. Istotne są także aspekty ekonomiczne. Klient ma do wyboru kilka modeli rozliczenia wirtualnego centrum danych: stała opłata miesięczna, rozliczanie godzinowe lub wariant mieszany.
Podsumowanie
Przypomnijmy najważniejsze fakty związane z wirtualnymi centrami danych:
- Model usługi Infrastructure as a Service (IaaS) polega na dostarczaniu klientowi infrastruktury, czyli sprzętu wraz z oprogramowaniem. Klient wykupuje od dostawcy serwery, przestrzeń dyskową lub określony zasób pamięci i mocy obliczeniowej
- Najpopularniejszą, sprawdzoną i niezawodną platformą wirtualizacji jest VMware vSphere
- Wirtualizacja zapewnia wyższą wydajność całej instalacji dzięki zasobom w istniejących komponentach obliczeniowych, które można łatwo dodawać lub ujmować w miarę potrzeb
- Oprogramowanie do wirtualizacji pozwala uzyskać niższe koszty, bo łatwiej jest „zwymiarować” maszynę do bieżących potrzeb
- Maszyny wirtualne zapewniają lepszą niezawodność w przypadku odzyskiwania po awarii. Umożliwiają tworzenie kopii zapasowych całych serwerów wraz z konfiguracją, które łatwo odzyskiwać i uruchamiać w przypadku awarii
- Data center T-Mobile obejmuje cluster w dwóch lokalizacjach w Piasecznie pod Warszawą oraz znajdujące się w Warszawie. Obydwie lokalizacje obsługiwane są przez dedykowany zespół wysoko wykwalifikowanych inżynierów
1https://www.vmware.com/pl/company.html
Data publikacji: 24.02.2020