1-4 minut

5 głównych sposobów, w jakie cyfryzacja zmieni miejsce pracy


Wyniki badań przeprowadzonych przez IDC wskazują, że do 2020 roku opracowanych zostanie ćwierć miliona aplikacji Internetu rzeczy. 1  Jest to część trwającego procesu cyfryzacji, który przeobraża również środowisko biznesowe. Codziennością zarówno pracowników, jak i pracodawców stają się skomunikowane urządzenia, które zmieniają sposób pracy. Przyjrzyjmy się plusom i minusom trwającego w biurach procesu cyfryzacji.

Lepsza współpraca

Od dawna wiadomo, że inteligentne urządzenia umożliwiają komunikację, nawet gdy pracownicy znajdują się w różnych biurach czy w innych częściach świata. Usługi przechowywania w chmurze pozwalają im na zdalne udostępnianie dużych plików, natomiast wideokonferencje zapewniają bezpośrednią komunikację. Jednak na horyzoncie widać jeszcze większe zmiany, które zapowiadają pierwsze roboty współpracujące właśnie wkraczające na rynek. Za pośrednictwem tabletu lub telefonu komórkowego użytkownicy mogą teraz podłączyć się do wyposażonego w ekran robota znajdującego się w oddalonym miejscu, który pełni funkcję ich wirtualnego zastępcy. Pracownicy nawet nie muszą się fatygować do specjalnej sali konferencyjnej — robot otrzymuje sygnał z tabletu i zjawia się na miejscu, oszczędzając wszystkim czasu i wysiłku.

Zwiększona produktywność

Wyobraź sobie ekspres do kawy, który nieustannie komunikuje się ze smartfonem. Możesz wybrać swoją ulubioną kawę i zaparzyć ją, nie opuszczając stanowiska pracy. Pomyśl tylko, ile czasu można zaoszczędzić, jeśli nie trzeba byłoby czekać w biurowej kuchni. A te wszystkie wiadomości w skrzynce, na które można by od razu odpowiedzieć?

Urządzenia monitorujące aktywność fizyczną to korzyść nie tylko dla pracownika, ale również jego pracodawcy. Badania wskazują, że zdrowi pracownicy pracują wydajniej, a firmy — co nie zaskakuje — coraz częściej wspierają trend monitorowania aktywności fizycznej. Według badań Tractica do 2020 roku w biurach wykorzystywanych będzie ponad 75 milionów urządzeń technologii ubieralnych 2, a wiele z nich zapewnianych będzie bezpłatnie w ramach firmowych programów prozdrowotnych. Zdrowsi pracownicy to także potencjalne oszczędności: niektóre towarzystwa ubezpieczeń zdrowotnych oferują zniżki przedsiębiorstwom, które zapewniają swoim pracownikom technologie ubieralne. Robią to w nadziei, że w efekcie zmaleje liczba wizyt u lekarzy, a w konsekwencji także roszczeń ubezpieczeniowych.

Kolejną zaletą jest fakt, że namierzanie lokalizacji staje się coraz prostsze i mniej problematyczne. Urządzenia podłączone do Internetu są geotagowane, dzięki czemu pracownicy, szukając rzeczy, nie tracą czasu, a koszty są minimalizowane przez ograniczenie strat.

Większe bezpieczeństwo

Z czujnikami pozwalającymi firmom monitorować produktywność swoich pracowników wiąże się jeszcze jedna potencjalna korzyść: bezpieczeństwo. Urządzenia ubieralne to po prostu komputery wkomponowane w odzież i akcesoria, które można wygodnie nosić. Zazwyczaj są bardziej zaawansowane niż urządzenia przenośne, ponieważ zapewniają skanowanie sensoryczne. W pracy urządzenia ubieralne mogłyby informować, czy technik pracujący na liniach wysokiego napięcia lub platformie wiertniczej doznał upadku. Pracodawca mógłby w takiej sytuacji szybko zareagować i sprawdzać stan pracownika w czasie rzeczywistym. Bardziej zaawansowane urządzenia ubieralne mogą nawet monitorować funkcje biologiczne, takie jak tętno i oddychanie.

Bardziej złożone zarządzanie urządzeniami

Wraz ze wzrostem liczby skomunikowanych urządzeń rośnie również stopień złożoności zarządzania nimi. W smartfonach pracowników pojawi się jeszcze jedna funkcja: kontrola urządzeń z obsługą Internetu rzeczy. Co więcej, wprowadzeniu nowych technologii zawsze towarzyszą zmagania w dziale IT. Wiele nowych urządzeń z obsługą Internetu rzeczy nie będzie wyposażonych w ekran, a stopień złożoności wzrośnie ze względu na różnorodność systemów operacyjnych. Pracownicy i działy IT będą musieli zapanować nad większą liczbą platform, a to z kolei może wymagać dodatkowego przeszkolenia w zakresie kontroli skomunikowanych urządzeń wieloplatformowych i zarządzania nimi.

Nowe stanowiska pracy

Stanowiska pracy powiązane z usługami w chmurze i Big Data stają się coraz bardziej specjalistyczne. Firma Gartner odnotowała, że rośnie liczba stanowisk dyrektorów ds. cyfryzacji. Przewiduje również, że do 2015 r. w 25 procent przedsiębiorstw za realizację celów w obszarze cyfryzacji odpowiadać będzie dyrektor ds. cyfryzacji. W przyszłości coraz więcej będzie analityków czy specjalistów ds. danych, a nawet dyrektorów ds. satysfakcji klienta oraz wiele innych stanowisk, o których nawet się nam jeszcze nie śni. Przedsiębiorstwa muszą stawić czoło kolejnemu wyzwaniu — znaleźć wyszkolony personel i ekspertów, którzy odnajdą się w szybko rozwijającym się świecie Internetu rzeczy i przekują go na swoją korzyść.

Dobrzy partnerzy w obszarze cyfryzacji to wsparcie na każdym etapie tej podróży. Nawet małe firmy dysponujące niewielkim know-how w zakresie IT mogą czerpać korzyści z doświadczenia wykwalifikowanych partnerów.



http://event.lvl3.on24.com/event/10/38/69/4/rt/1/documents/resourceList1444759978563/idc_iot_futurescape_wc.pdf

https://www.tractica.com/research/wearable-devices-for-enterprise-and-industrial-markets/

 

Internet rzeczy (IoT)

Ten artykuł dotyczy produktu

Internet rzeczy (IoT)

Przejdź do produktu

Data publikacji: 04.11.2016

Chcesz dostawać informacje o nowych wpisach?

Chcesz dostawać informacje o nowych wpisach?

Zostaw swój adres e-mail