Wiele mówi się o wpływie zanieczyszczenia powietrza na nasze zdrowie. Rzadko jednak ten temat podejmowany jest w odniesieniu do roślin i zwierząt. Czy wiesz, że szkodliwe substancje zawarte w powietrzu utrudniają proces fotosyntezy, uszkadzają liście i korzenie roślin, blokują aparaty szparkowe, hamują wzrost, opóźniają kwitnienie i zakwaszają gleby? Prowadzi to do niszczenia roślin, zmian w obrębie klimatu oraz degradacji środowiska naturalnego.
Różne gatunki roślin różnią się podatnością na zanieczyszczenie powietrza. Do najbardziej wrażliwych należą m.in. mchy i porosty, które nie posiadają naturalnej warstwy ochronnej w postaci wosku. Czułe na zanieczyszczenia są też niektóre warzywa i owoce (truskawki, arbuzy, winogrona, słonecznik, pomidory, marchew, buraki i kukurydza).
Zanieczyszczenie powietrza może prowadzić do skażenia gleby, a co za tym idzie do zmniejszenia ilości i jakości plonów. Dlatego analiza jakości powietrza wydaje się być ważnym elementem w prowadzeniu nowoczesnych upraw. Stąd właśnie w T IoT LAB mierzony jest ten parametr.