Dobre praktyki pracy zdalnej

Praca zdalna nie jest łatwa, ale doświadczenie zespołów T-Mobile pokazuje, że da się działać w ten sposób. Poniżej dzielimy się radami, które pomagają nam pracować w ten sposób każdego dnia.

 • W okresie zagrożenia epidemiologicznego zastosuj się do oficjalnych komunikatów. Pamiętaj o myciu rąk i unikaniu skupisk ludzkich.
 • Zadbaj o odpowiednią ilość snu. Nie musisz już dojeżdżać do pracy wiec zaoszczędzony czas przeznacz na sen.
 • Pij dużo wody, jedz owoce i warzywa, które dostarczą witamin. Zbilansowana dieta to podstawa kondycji Twojego organizmu.
 • Nie zapomnij o swoim komforcie psychicznym i dobrym nastroju. Zamiast seriali o pandemiach wybierz komedię, a czytanie komunikatów o liczbie chorych zamień wirtualny spacer po muzeum, gry planszowe, książkę lub domowy aerobik.
 • Zaplanuj swój dzień: ustal i nadaj priorytety zadaniom do realizacji. Nie ulegaj złudnemu wrażeniu, że w domu uda Ci się zrobić więcej niż w pracy.
 • Najważniejsze zadania lub rozmowy telefoniczne zaplanuj na najspokojniejszy czas w ciągu dnia (np. drzemkę lub oglądanie bajek przez dziecko) a spacer z psem potraktuj jako przerwę.
 • Pilnuj czasu i harmonogramu tak, by zachować równowagę między czasem prywatnym a pracą.
 • Nie wszystkie dyskusje da się prowadzić mailowo, dlatego warto skorzystać z konferencji głosowej. Można ją zorganizować z każdego smartfona. To dobre rozwiązanie, gdy musimy się szybko porozmawiać z maksymalnie 3 osobami.
 • Jeśli potrzebujesz spotkania w większym niż 3-osobowe grono, warto skorzystać z wideokonferencji. Oprócz fonii jest również wizja, a jak wiemy, mowa ciała stanowi 55% komunikacji. To nowoczesne narzędzie pozwoli nam również współdzielić ekran, zarządzać kolejnością udzielania głosu w dyskusji czy nawet nagrać dane spotkanie, co ułatwi przygotowanie jego podsumowania.
 • Praca w domu może wywołać uczucie izolacji. O ile znalezienie dla siebie spokojnego miejsca w domu może być dla niektórych wyzwaniem, zdecydowanie nikt nie chce mieć poczucia, że jest całkowicie sam całymi dniami. Zadzwoń do kogoś w trakcie dnia, ustaw videospotkania z całym zespołem, wykorzystaj narzędzia typu chat do podtrzymywania więzi ze współpracownikami.
 • W czasie zagrożenia epidemicznego słuchaj oficjalnych komunikatów, które wyeliminują z obiegu fałszywe informacje i plotki.
 • Zachowaj rytm dnia. Działaj tak, jak byś szedł do biura: wstań rano i zachowaj ciągłość porannych rytuałów włącznie z ubraniem się. Nie musisz zakładać garnituru (chyba że masz ważną wideokonferencję) ale piżama czy rozciągnięty dres będą na Ciebie działać rozleniwiająco, a zamiast w tytana pracy zmienią Cię w weekendowego leniwca.
 • Podobnie jak w pracy rób co jakiś czas przerwę chociażby na lunch czy kawę. Jednak unikaj zabierania się w tym czasie za sprzątanie lub inne domowe obowiązki. Lepiej wyraźnie oddzielić czas służbowy od domowego. W przeciwnym razie będziesz pracował „na raty” od rana do wieczora. Jest to bardzo męczące i nieefektywne.
 • W domu, tak jak i w biurze powinieneś zadbać o komfort pracy: odpowiednią wysokość biurka, ustawienie monitora, wysokość krzesła, oświetlenie, optymalną temperaturę w pomieszczeniu. Dbaj o swoją wygodę i … kręgosłup.
 • Pracując z domu jesteś bardziej narażony na tzw. rozpraszacze od szukających Twojego towarzystwa domowników, po włączony telewizor. Ustal zasady – poinformuj domowników o zasadach komunikowania się z Tobą w godzinach Twojej pracy oraz zapewnij dzieciom zajęcie. Poinformuj, w jakich godzinach pracujesz, kiedy masz telekonferencję, podczas której obowiązuje bezwzględny zakaz rozmowy z Tobą i konieczność zachowania ciszy. Warto się im zrekompensować swoją nieobecność wspólną aktywnością po skończonej pracy.

Narzędzia pracy zdalnej

Wspólnie z Microsoft przygotowaliśmy darmowe pakiety, które pomogą Wam zorganizować pracę zdalną.

Microsoft Teams

0 PLN

 • Organizuj pracę zespołu i przeprowadzaj spotkania online
 • Możliwość przeprowadzenia chatu, koferencji video, przechowywania plików etc.
Telekonferencje

0 PLN

 • Rozmawiaj z 200 osobami jednocześnie, z dowolnej sieci
 • Bez potrzeby instalacji oprogramowania i dedykowanego sprzętu. Obsługa każdego telefonu

Materiały edukacyjne

Instrukcja obsługi
Microsoft_Office_Teams
Instrukcja obsługi Microsoft Teams

Dowiedz się więcej jak obsługiwać Microsoft Teams.

Kliknij w link poniżej i pobierz instrukcję w formacie PDF.

Zarządzanie IT
Inteligentne narzędzia do efektywnej współpracy
Inteligentne narzędzia do efektywnej współpracy

„Jestem w pracy” to stwierdzenie, które dziś miewa różne znaczenia. Może oznaczać, że znajdujesz się w siedzibie firmy, w domu, z wizytą u klienta, w kawiarni lub w jakimkolwiek innym miejscu. Praca przestała oznaczać(…)

Zarządzanie IT
5 sekretów skutecznej współpracy w rozproszonym zespole
5 sekretów skutecznej współpracy w rozproszonym zespole

Nowoczesne rozwiązania do zintegrowanej komunikacji znoszą praktycznie bariery geograficzne, które ograniczały dotychczas możliwości współpracy w dużych, zróżnicowanych kulturowo zespołach (…)

Zarządzanie IT
5 powodów, dla których pakiet Office 365 jest najlepszym wyborem do biura
5 powodów, dla których pakiet Office 365 jest najlepszym wyborem do biura

Profesjonalne oprogramowanie to jedno z podstawowych narzędzi umożliwiających dynamiczne zarządzanie firmą i sprawne wykonywanie codziennych zadań. Jeżeli rozejrzymy się jednak po rynku (…)

Zarządzanie IT
Praca zdalna - przydatne narzędzia
Praca zdalna - przydatne narzędzia

Jak wynika z badania firmy Hays przeprowadzonego w 2018 r, 55% firm gwarantowało swoim pracownikom możliwość pracy zdalnej. Obecna sytuacja zagrożenia epidemicznego i zamknięte biura spowodowały (…)

Informacje

Skąd czerpać
wiarygodne informacje

Decyzje w biznesie muszą opierać się na wiarygodnych informacjach. W czasach niepewności odsianie fake newsów od rzetelnych informacji jest szczególnie ważne i trudne. W internecie powstaje obecnie wiele fałszywych, często szkodliwych materiałów. Pojawiają się również pierwsze próby wyłudzeń. Zawsze weryfikuj wszystkie informacje z oficjalnymi źródłami.

Załączamy odnośniki do oficjalnych stron rządowych, zawierających najświeższe dane o sytuacji w kraju.

Aktualne, oficjalne i wiarygodne informacje na temat koronawirusa oraz informacje, jak zachować środki ostrożności i jak postępować w przypadku podejrzenia zakażenia u siebie lub swoich bliskich.

Główny Inspektorat Sanitarny nadzoruje i kreuje działania mające na celu dobro i zdrowie publiczne obywateli. Zadaniem GIS jest minimalizowanie skutków zdarzeń niekorzystnie wpływających na życie Polaków – informujemy, aktywizujemy i edukujemy.

Serwis Ministerstwa Zdrowia i NFZ, który, poza niezbędnymi iformacjami, oferuje m.in. elektroniczne skierowania, recepty i zwolnienia

Zalecenia dla zakładów pracy w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa przygotowane przez Ministerstwo Rozwoju i Głównego Inspektora Sanitarnego.

Aktualne informacje i oficjalne zalecenia Ministerstwa Rozwoju dla różnych branż i rodzajów działalności.

Najważniejsze informacje dotyczące sytuacji finansowej, w tym wsparcia dla przedsiębiorców w związku z sytuacją epidemiczną.

Oficjalny komunikat Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego ostrzegający przed próbami oszustw i wyłudzeń.