miasto Pionki

Innowacyjne
Rozwiązania
Smart city
w pionkach

REFERENCJE

"Cieszymy się, że podjęliśmy współpracę z zaufanym partnerem, który zaproponował nam wdrożenie i obsługę kilku inteligentnych rozwiązań: systemu do zarządzania oświetleniem ulicznym, nowoczesnego monitoringu miejskiego z wideodetekcją oraz hotspotów dla mieszkańców i gości. Wdrożone innowacje znacząco usprawniły funkcjonowanie miasta, a dzięki inteligentnemu systemowi monitoringu możemy szybciej wykryć zagrożenia, wpływając na wzrost bezpieczeństwa całej społeczności. Technologie Smart City okazały się również realną oszczędnością dla budżetu, co pozwala nam na rozdysponowanie środków na inne, istotne dla Pionek cele ".

Romuald Zawodnik

Burmistrz Miasta Pionki

PODJĘTE
WYZWANIE

System Smart City dla Pionek od T-Mobile. Pionki to miasto o powierzchni 18,34 km2, liczące około 20 000 mieszkańców, położone w południowej części województwa mazowieckiego. Miejsce to od lat związane jest z przemysłem chemicznym.

Pionki poszukiwały partnera, który dostarczy miastu inteligentne rozwiązania, umożliwiające zarządzanie oświetleniem ulicznym

i zwiększające bezpieczeństwo mieszkańców, a także zapewni dostęp do Internetu w przestrzeni miejskiej. Innowacje miały być realizowane w ramach opłaty abonamentowej, która nie obciąży nadmiernie budżetu.

Władzom Pionek zależało na współpracy z operatorem, który dysponuje zaawansowanym technologicznie sprzętem i spełnia najwyższe standardy usługi.

DLACZEGO
NASZE ROZWIĄZANIE?

T-Mobile dostarczył Pionkom 65 lamp LED, sterowniki do 90 latarni, 7 kamer inteligentnego monitoringu miejskiego oraz 3 hotspoty, tworzące szybką i sprawną sieć Wi-Fi. Projekt znacząco zmniejszył koszty oświetlenia miasta:

 • zdalne regulowanie mocy lamp zmniejszyło zużycie energii,
 • zmiana lamp na LED-owe poprawiła jakość oświetlenia,
 • system sterowania latarniami pozwolił obniżyć koszty serwisowe,
 • automatyczne powiadomienia o parametrach technicznych lamp pozwalają na szybszą reakcję na usterki.
strzałka w prawo strzałka w prawo

W Pionkach zainstalowano kamery z funkcją wideodetekcji, rejestrujące obraz za pomocą sieci GSM/LTE. Dane przesyłane są do centrali przez 24 h na dobę. Tam specjalne oprogramowanie analizuje je on-line, wykrywając niebezpieczne zdarzenia. To rozwiązanie ułatwia szybką reakcję na zagrożenie i sprawia, że miasto jest bezpieczniejsze. Zmiana przyczyniła się także do zwiększenia wykrywalności zdarzeń nawet o 30% w stosunku do poprzedniego systemu. W przyszłości system monitoringu może być nadal rozwijany.

strzałka w prawo strzałka w prawo

Dzięki sieci Wi-Fi od T-Mobile władze miasta mogą łatwiej kontaktować się z mieszkańcami i przekazywać im informacje o lokalnych wydarzeniach, a możliwość wyświetlania reklam na ekranie logowanie to szansa na dodatkowe wpływy do budżetu. T-Mobile zapewnił mieszkańcom bezpłatne Wi-Fi w najbardziej atrakcyjnych punktach miasta, takich jak plaża miejska czy place zabaw dla dzieci.

 • ZALETY
  KORZYŚCI

  Optymalizacja kosztów

  oświetlenia w rejonie, gdzie zainstalowane zostały nowe lampy, o około 65%.

 • ZALETY
  KORZYŚCI

  Współpraca

  z jednym partnerem oznacza korzystne ceny oraz uproszczone procedury.

 • ZALETY
  KORZYŚCI

  Ogromny potencjał rozwiązania

  - w oparciu o stworzoną infrastrukturę w przyszłości miasto może wprowadzić kolejne innowacje, np. stacje monitorowania jakości powietrza, zasilanie billboardów reklamowych energią z latarni, a nawet stacje ładowania samochodów elektrycznych.