Wyzwanie: transformacja IT w rozproszonych organizacjach. Czy wiesz, jak jej sprostać?
Czas czytania artykułu: 2 - 4 min.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Wyzwanie: transformacja IT w rozproszonych organizacjach. Czy wiesz, jak jej sprostać?

Im bardziej dynamicznie i w niekontrolowany sposób rozwija się przedsiębiorstwo, tym szybciej jego zarząd stanie przed koniecznością integracji wewnętrznych struktur.

Wyzwanie: transformacja IT w rozproszonych organizacjach. Czy wiesz, jak jej sprostać?

Proces integracji stanowi bardzo poważne wyzwanie dla osób odpowiedzialnych za rozwój i utrzymanie rozwiązań IT w firmie. Muszą one dopasować model funkcjonowania działu informatyki i jego strukturę do nowych priorytetów całej firmy. O tym, jak bardzo skomplikowany jest to proces, można przekonać się, śledząc transformację organizacyjną i integrację procesów oraz struktur IT w jednej z dużych europejskich grup kapitałowych.

Grupa powstała w wyniku połączenia kilkudziesięciu różnych podmiotów. Zespoły i działy docierały się przez kilka lat. W końcu zarząd grupy podjął decyzję o zmianie struktury organizacyjnej. Jednym z kluczowych elementów spajających nową strukturę miało być wspólne centrum IT. Komórka ta miała świadczyć usługi wsparcia i rozwoju dla wszystkich spółek grupy. W praktyce oznaczało to:

  • wdrożenie zupełnie nowego modelu zarządzania IT i jego nowej struktury,
  • wprowadzenie jednolitych metod rozliczeń wewnętrznych i zarządzania projektami informatycznymi.

A wszystko to w trakcie trwającego równolegle procesu transformacji całej grupy.

Efektem kilkuletniego (!) procesu przebudowy struktur było powstanie organizacji IT skutecznie realizującej zarówno powtarzalne procesy wsparcia, jak i innowacyjne projekty informatyczne. Były to przedsięwzięcia pionierskie w Europie. Co więcej, realizowane na rzecz wszystkich spółek grupy, zróżnicowanych zarówno pod względem charakteru działalności, jak i lokalizacji geograficznej.

Jak skutecznie przeprowadzić integrację oraz informatyzację nowej struktury? Oto trzy podstawowe sposoby:


1. Znajdź sojuszników na wysokich szczeblach

Każdy proces transformacji powoduje opór ze strony pracowników. Jest szczególnie trudny do zniwelowania w organizacjach, które są rozproszone strukturalnie lub geograficznie. W pokonaniu go może pomóc odwołanie się do najważniejszych autorytetów w firmie. Dysponują one władzą umożliwiającą podporządkowanie się strategii. W przypadku przywołanej grupy kapitałowej, menedżer ds. informatyki zaprosił do komitetu nadzorującego przebudowę IT szefów najważniejszych spółek grupy.


2. Stwórz nowy model działania IT

Jedną z przyczyn niepowodzeń wszystkich ambitnych przedsięwzięć biznesowych lub organizacyjnych jest uleganie pokusie powrotu do sprawdzonych metod działania. Można temu zapobiec tylko w jeden sposób – wprowadzając zupełnie nowy model funkcjonowania IT. Dokładnie tak postąpił menedżer odpowiedzialny za integrację IT i informatyzację firmy. Wprowadził zupełnie nowy podział kompetencyjny wśród specjalistów IT. Część z nich trafiła do zespołów odpowiedzialnych za strategię i koordynację działań długoterminowych, a część została oddelegowana do zadań operacyjnych. W ramach transformacji w organizacji IT wdrożono nowy ład procesów, a także procedury budowania katalogu usług IT i realizacji procesów wsparcia dla spółek grupy.

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszych
rozwiązaniach? Skontaktuj się z doradcą
Pole jest wymagane
Pole jest wymagane
Pole jest wymagane
Pole jest wymagane
Pole jest wymagane
Nieprawidłowe dane
Pole jest wymagane
Pole jest wymagane
Pole jest wymagane
Nieprawidłowe dane3. Uważnie zaplanuj proces zmiany

Skuteczne prowadzenie zmian wymaga czasu. Dlatego też transformacja, integracja i późniejsza informatyzacja rozproszonych organizacji powinna być mocno rozłożona w czasie. Harmonogram programu zmian w organizacji IT we wspomnianej grupie został zaplanowany na ponad 3 lata. I szybko okazało się, że to wcale nie za dużo czasu. W ciągu tych kilkudziesięciu miesięcy udało się wprowadzić w świeżo zbudowanym centrum IT nowe zasady realizacji podstawowych procesów IT, a także zmienić kulturę organizacyjną nowego podmiotu. Informatycy grupy zaczęli patrzeć na swoją pracę przede wszystkim przez pryzmat efektów biznesowych podejmowanych przez nich działań. Skuteczne przeprowadzenie takiej rewolucji w myśleniu było prawdopodobnie najbardziej czasochłonnym elementem całego programu transformacji i wymagało wielomiesięcznych szkoleń oraz sesji z trenerami biznesu.Infrastruktura IT to niezbędny element rozwoju firmy. Sprawdź o czym warto pamiętać!

Infrastruktura IT to niezbędny element rozwoju firmy

Wskazówka

Każda duża zmiana w organizacji wymaga ogromnych zasobów i jeszcze więcej czasu. Najważniejszym czynnikiem sukcesu przedsięwzięć tego typu jest jednak determinacja i odwaga wszystkich menedżerów zaangażowanych w proces. Odwaga, która nie przeradza się w brawurę, ale jest oparta na kalkulacji ryzyka i szacunkach dotyczących budżetu i harmonogramu planowanych działań.

 

Data publikacji: 2016-01-13
Czas czytania artykułu: 2 - 4 min.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Potrzebujesz uzupełniającego rozwiązania?