Sprawdź czy Twoja firma jest gotowa na cloud computing
Czas czytania artykułu: 2 - 4 min.

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Sprawdź czy Twoja firma jest gotowa na cloud computing

Cloud computing jest jedną z najszybciej rozwijających się kategorii rozwiązań informatycznych na świecie. Wartość globalnego rynku jeszcze w 2011 roku szacowana na 40,7 miliardów do 2020 roku ma przekroczyć 241 miliardów dolarów (źródło: Forrester Research, „Sizing the Cloud”, 2012).

Sprawdź czy Twoja firma jest gotowa na cloud computing

Wzrost popularności cloud computingu, to efekt korzyści, jakie niesie za sobą to rozwiązanie, czyli:

  • pozwala na częściową rezygnację z wdrożeń rozwiązań teleinformatycznych i wykorzystanie w zamian mocy obliczeniowej dostępnej za pośrednictwem internetu lub w ramach sieci korporacyjnej;
  • umożliwia dostęp do zasobów obliczeniowych bez konieczności ponoszenia dużych inwestycji początkowych. Firmom, które już dokonały takich zakupów, pozwala na elastyczne wykorzystanie zasobów;
  • pozwala także na odzyskanie pełnej kontroli nad nakładami w technologie informatyczne.

Poza szeregiem zalet, ten model ma też kilka ograniczeń. Wynikają one przede wszystkim z konieczności nieco innego podejścia do zarządzania ryzykiem. Ma to związek z przenoszeniem do chmury danych wrażliwych, a także z odpowiedzialnością kontraktową dostawcy usług.

Każdy zarządzający powinien zastanowić się nad wykorzystaniem cloud computingu, biorąc pod uwagę zarówno jego korzyści, jak i ograniczenia. W rozstrzygnięciu dylematu może pomóc odpowiedź na kilka pytań:

1. Co na zmianie modelu IT może zyskać moja firma?

Inwestycja w zmianę modelu przetwarzania danych i utrzymania rozwiązań IT musi być podyktowana przede wszystkim korzyściami biznesowymi. Ich źródła mogą być różne. Mogą wynikać z przyspieszenia procesów biznesowych, obniżenia kosztów użytkowania rozwiązań IT lub zmiany modelu rozliczeń z ich dostawcami.

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszych
rozwiązaniach? Skontaktuj się z doradcą
Pole jest wymagane
Pole jest wymagane
Pole jest wymagane
Pole jest wymagane
Pole jest wymagane
Nieprawidłowe dane
Pole jest wymagane
Pole jest wymagane
Pole jest wymagane
Nieprawidłowe daneDoskonałym przykładem takich korzyści jest projekt zrealizowany przez spółkę logistyczną GeoPost. Firma wdrożyła prywatną chmurę obliczeniową dla platformy business intelligence, dostępną w europejskich oddziałach spółki. Co dzięki temu zyskała? Znaczny wzrost wydajności aplikacji do śledzenia i zarządzania ruchem przesyłek. W konsekwencji poprawę jakości obsługi klientów. (http://biznes.t-mobile.pl/en/press-releases-archives/191-geopost-partners-with-gts)

2. Jak trudnym procesem będzie przeniesienie rozwiązań IT w chmurę?

W ogromnym uproszczeniu cloud computing nieco przypomina outsourcing rozwiązań IT. Jest więc szczególnie opłacalny tam, gdzie mamy do czynienia ze standardowymi rozwiązaniami. Rozważając przeniesienie rozwiązań IT w chmurę trzeba zastanowić postawić sobie pytania: Jak bardzo rozwiązania IT są dopasowane do specyficznych wymagań firmy są? Jak skomplikowane są procesy biznesowe, które wspierają? Jak wrażliwe dane przechowują?

Uwaga! Nawet stwierdzenie, że wszystkie systemy w firmie są silnie dopasowane do unikalnych potrzeb, przechowują wrażliwe dane i wspierają unikalne procesy, nie wyklucza “przetwarzania w chmurze”. Do chmury przenoszone są elementy bankowych aplikacji transakcyjnych, systemów logistycznych, a także rozwiązań do zarządzania zasobami przedsiębiorstwa (ERP).

Jedną z firm, która zdecydowała się na korzystanie z systemu ERP w chmurze jest Raya, producent i dystrybutor profesjonalnych kosmetyków. Celem wdrożenia było usprawnienie procedur handlowo-magazynowych. Obecnie sprzedawcy, dzięki dostępowi do systemu ze swojego tabletu, mogą wystawiać dokumenty niezależnie od miejsca, w którym się znajdują. Kadra zarządzająca ma natomiast stały wgląd w podstawowe dane o działalności firmy nawet w trakcie spotkań czy negocjacji biznesowych (źródło: http://www.erpview.pl/erp/mediaitem/430_enova365_w_raya_group/181.html).Ponad 80% światowych firm przechowuje dane w chmurze. Czy Twoja firma jest na to gotowa?

 Czy Twoja firma jest na to gotowa?

3. Czy jestem gotowy na zmianę modelu kontroli nad IT?

Tradycyjny model zarządzania informatyką zakładał posiadanie własnych serwerów i aplikacji. Także zespołu specjalistów i grona dostawców, wspólnie odpowiedzialnych za działanie systemów informatycznych. Zastąpienie nawet części wewnętrznej infrastruktury IT rozwiązaniami cloud computing całkowicie zmienia sposób zarządzania.

Chmura pozwala na lepszą kontrolę działań użytkowników biznesowych, korzystających z rozwiązań informatycznych. Usprawnia monitoring usług realizowanych przez dział IT. Umożliwia lepsze wykorzystanie dostępnych zasobów technologicznych. W najlepszych przypadkach pozwala wręcz na ujednolicenie systemu rozliczeń za moc i funkcjonalność wykorzystywaną przez użytkowników biznesowych.

 

Pamiętaj

Zastosowanie cloud computing przynosi szereg uzasadnionych ekonomicznie i strategicznie korzyści. Dlatego, niezależnie od wielkości i specyfiki działania przedsiębiorstwa, warto rozważyć inwestycje w rozwiązania w tym modelu.

Data publikacji: 2015-10-05
Czas czytania artykułu: 2 - 4 min.

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Potrzebujesz uzupełniającego rozwiązania?