Innowacje nabierają rozpędu z siecią PANeuropejską
Czas czytania artykułu: 2 - 4 min.

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Innowacje nabierają rozpędu z siecią PANeuropejską


W Europie działa około 200 operatorów telekomunikacyjnych. Deutsche Telekom, obecny w 13 europejskich krajach, wyprzedza konkurencję, budując jedną paneuropejską sieć, by móc oferować wszystkim klientom w regionie więcej innowacyjnych rozwiązań.

Innowacje nabierają rozpędu z siecią PANeuropejską

W przeszłości, ze względu na różnorodność technologiczną w Europie, duża liczba firm telekomunikacyjnych konkurowała o relatywnie niewielką liczbę klientów. Z biegiem czasu powstało niemal tyle odrębnych platform telekomunikacyjnych, ile jest krajów. Ta przestarzała struktura, która zahamowała postęp widoczny w USA i Azji, została ukształtowana przez ograniczenia historyczne, przepisy prawne oraz ochronę interesów narodowych. W Stanach Zjednoczonych 300 milionów osób jest obsługiwanych przez zaledwie kilku operatorów. W Chinach ta sama liczba dostawców dociera do 1,5 miliarda klientów. Tymczasem w Europie jest ok. 200 krajowych operatorów, którzy obsługują zaledwie 510 milionów osób. 13 spółek krajowych należących do Grupy Deutsche Telekom świadczy usługi na rzecz klientów europejskich. Do tej pory każda z tych firm samodzielnie budowała sieci teleinformatyczne, podpisywała własne umowy z dostawcami i rozwijała usługi. Ten model funkcjonowania przechodzi teraz radykalne zmiany, a klienci dostrzegają już różnicę.

Jedna sieć teleinformatyczna dla wszystkich klientów

Dzięki swojej paneuropejskiej sieci— nazywanej Pan-Net — Deutsche Telekom jako pierwsza firma w branży zastąpi zdecentralizowane modele budowy sieci teleinformatycznych międzynarodową, zintegrowaną infrastrukturą bazującą na wirtualizacji w chmurze. Aby osiągnąć ten cel, spółka dokonuje migracji wszystkich sieci, które posiada w Europie,na technologię IP. Proces ten został już z powodzeniem przeprowadzony w Macedonii, Słowacji, Czarnogórze i Chorwacji. Klienci w tych krajach mają już do dyspozycji wyjątkowo niezawodną i stabilną sieć All-IP, a także mogą korzystać z zaawansowanych i innowacyjnych usług telefonicznych.

Ze względu na skalę projektu i związane z nim dalsze plany nazwano go „misją Telco Mars” (telekomunikacyjna misja na Marsa) — z tym że zamiast jednego statku kosmicznego DT posyła do sfery IT aż 650 indywidualnych platform usługowych i 13 firm, działających w różnych krajach. Można się spodziewać, że rezultat będzie imponujący — w końcu przejście na technologię IP pozwala zrezygnować z przestarzałych systemów i wdrożyć innowacyjne technologie, takie jak dostęp hybrydowy czy wektorowanie. Dzięki tym zmianom klienci zyskają większy zasięg i przepustowość, a operatorzy doskonałą platformę dla nowych produktów i usług.

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszych
rozwiązaniach? Skontaktuj się z doradcą
Pole jest wymagane
Pole jest wymagane
Pole jest wymagane
Pole jest wymagane
Pole jest wymagane
Nieprawidłowe dane
Pole jest wymagane
Pole jest wymagane
Pole jest wymagane
Nieprawidłowe dane


Klienci będą mogli korzystać z innowacji szybciej niż kiedykolwiek wcześniej

Po zakończeniu tej „misji” centralna platforma umożliwi wszystkim firmom wchodzącym w skład Grupy uzyskiwanie dostępu do nowych produktów w oparciu o koncepcję modułową. Poszczególne firmy będą mogły wybierać komponenty z centralnego katalogu usług i personalizować je, by tworzyć oferty doskonale dopasowane do oczekiwań lokalnych klientów. „Nowa struktura pozwoli nam wprowadzać świeżo opracowane usługi do oferty w całej Europie w ciągu zaledwie kilku dni” — mówi Kerstin Günther, dyrektor zarządzająca DT Pan-Net w Deutsche Telekom. „Cała Grupa będzie dzięki temu mogła zawsze znaleźć się we właściwym miejscu o właściwym czasie i z właściwym produktem, zaspokajając potrzeby klientów z niespotykaną wydajnością i szybkością”.

Właśnie zakończył się kolejny ważny etap na drodze do tej europejskiej superstruktury. Deutsche Telekom otworzyła na Węgrzech nowe centrum danych, które jest pierwszym centrum produkcyjnym sieci Pan-Net w pełni zwirtualizowanym. Dwa dodatkowe centra produkcyjne powstaną do końca 2017 roku w Polsce i Grecji. Razem z ośrodkiem na Węgrzech stworzą zaplecze przyszłej europejskiej infrastruktury Deutsche Telekom. Pierwszą usługą uruchomioną centralnie z wykorzystaniem nowej infrastruktury będzie zaawansowana poczta e-mail. Usługa ruszy w trzecim kwartale tego roku.

Stały napływ nowych produktów do Europy

Z pierwszych usług opartych na technologii Pan-IP klienci biznesowi mogą już korzystać w kilku krajach. Na przykład Cloud VPN, usługa umożliwiająca klientom zestawienie łącza VPN w ciągu zaledwie 15 minut, jest już dostępna na Słowacji, w Chorwacji i na Węgrzech. Trwają prace nad wprowadzeniem jej na nowe rynki. W Grecji, Czechach i Rumunii działa już mVAS — techniczna platforma służąca do przesyłania wiadomości tekstowych i multimedialnych, która wkrótce zostanie uruchomiona również w Polsce i na Słowacji.

Kraj po kraju, produkt po produkcie, Grupa rewolucjonizuje model tworzenie usług integrując infrastrukturę swoich spółek krajowych. „Misja Telco Mars” zakończy się w 2018 roku.

Data publikacji: 2016-09-30
Czas czytania artykułu: 2 - 4 min.

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Potrzebujesz uzupełniającego rozwiązania?