Jak obniżyć koszty utrzymania pojazdów służbowych?
Czas czytania artykułu: 4 - 7 min.

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Jak obniżyć koszty utrzymania pojazdów służbowych?

Oszczędności na paliwie i ubezpieczeniach to tylko początek listy korzyści, jakie można zyskać dzięki urządzeniom lokalizacyjnym zamontowanym w samochodach służbowych i aplikacjom do ich zarządzania. Firmy mogą również wspomóc siły sprzedaży, a także lepiej zarządzać dostawami do klientów czy prowadzić zdalny monitoring pracy.

Jak obniżyć koszty utrzymania pojazdów służbowych?

Każda firma optymalizuje koszty, kierując się oszczędnościami. W firmach transportowych, han­dlowych, ogólnie – tam, gdzie używa się jednego czy kilku samochodów służbowych – koszty ich użytkowania w ewidentny sposób wpływają na rentowność biznesu. Jak zmniejszyć te koszty? Jak polepszyć przy okazji obsługę klienta? Jak wyeliminować nie­pożądane zachowania pracowników i jak zwiększyć ich bezpie­czeństwo na drodze? Odpowiedzią na te pytania jest niewielkie urządzenie instalowane pod kierownicą auta, które wysyła dane lokalizacyjne do aplikacji. Z niej można pobrać informacje dotyczące zarówno pojedynczego samochodu służbowego, jak i całej floty. W efekcie dzięki rozbudowanym funkcjom takiej aplikacji można zarządzać wszystkimi samochodami służbowy­mi ze swojego smartfona.

Nie tylko licznik kilometrów

Z aplikacji może korzystać każda firma posiadająca samochody służbowe, czy to osobowe czy dostawcze. Nawet mając jeden sa­mochód, już można zyskać oszczędności. Niewątpliwie jednak najbardziej zainteresowani aplikacją mogą być właściciele firm logistycznych, transportowych oraz utrzymujących rozległe sieci sprzedaży. W ich przypadku nie tylko optymalne ułożenie tras, ale również kontrola pracowników w terenie wpływają na efektywność kosztową pojaz­dów służbowych oraz jakość obsługi klientów. Na przykład, gdy klient firmy poprosi o do­datkową wizytę przedstawiciela handlowego, wówczas można skierować do niego tego, który znajduje się najbliżej.

Dzięki rozwiązaniu IT właściciel firmy może rów­nież kontrolować prędkość, z jaką poruszają się pojazdy. Informacja o przekroczeniu dozwolonej prędkości przez określony samochód jest rejestrowana w aplikacji, do której właściciel ma dostęp w dowolnym momencie. Może więc reagować niemal na bieżąco. Nie mniej istotny jest wpływ na zwiększenie bezpieczeństwa na drodze. Pracownicy mając świadomość istnienia urządzenia rejestru­jącego prędkość, jeżdżą po prostu uważniej. Wiadomo, że ekonomiczna jazda wpływa na mniejsze spalanie, a to z kolei przekłada się na mniejsze zużycie paliwa, czyli oszczęd­ności. O jakiego rzędu oszczędnościach piszemy? Jak je wyliczyć?

Sięgnijmy do przykładu firmy transpor­towej, która korzysta z jednej z dostępnych na rynku aplikacji. Firma ta posiada 20 samochodów dostawczych z jednostkowym spalaniem ok. 15 l/100 km i tygodniową trasą średnio 1 tys. km. Dzięki zamontowanej aplikacji zużycie paliwa spadło o 1,8 l /100 km w jednym samochodzie. Do tego miesięczne przebiegi zmniej­szyły się o ok. 800 km. Dzięki tym zmianom firma odnotowała oszczędności ok. 6 tys. zł miesięcznie w całej flocie (przy kosztach 1 l ON – 4,20 zł). Dało to roczną kwotę 72 tys. zł, która pozostała w kasie firmy.

Dużą część tych kosztów stanową oszczędności na paliwie. Wpływ na skalę oszczędności mają także:

  • amortyzacja pojazdów (w przypadku bardziej ekonomicznej jazdy elementy zużywalne, np. klocki hamulcowe, rzadziej trzeba wymieniać),
  • spadek liczby mandatów za przekroczenie prędkości oraz koszty związane z naprawami powypadkowymi,
  • zmniejszenie nadużyć w wykorzystywaniu pojazdów firmo­wych do celów prywatnych.

Ufam, ale sprawdzam

W tym ostatnim przypadku właściciele firm mają też w zasięgu ręki możliwość zdalnego monitorowania samochodów służ­bowych przez wyznaczanie stref zakazanych dla określo­nych samochodów. W ten sposób eliminuje się z listy nadużyć czasu pracy i służbowego auta np. pobyt pracownika w centrum handlowym. Za każdym razem, gdy pracownik złamie zakaz, komórka właściciela firmy odbierze powiadomienie.

Poza tym rozwiązania lokalizacyjne i czujniki zamontowane w samochodzie pozwalają na kontrolę ubytków paliwa w baku, niezwiązanych z jazdą, a nie tylko zużycie paliwa w trasie. Już teraz wiele firm transportowych w kraju zdecydowało się na aktywację usług tego typu.

Warto dodać, że niektóre aplikacje, np. proAuto od T-Mobile, dzięki dodatkowej funkcjonalności umożliwiają nadzór nad wieloma użytkownikami jednego pojazdu (np. autobusu).


Wskaźnik efektywności systemu proauto

 

Spokojny sen

Nowoczesna technologia pozwala też określić strefy bezpie­czeństwa dla wszystkich pojazdów firmowych: samochodów osobowych, dostawczych, ale również, co ciekawe, np. dla sprzętu budowlanego, maszyn rolniczych etc. Właściciel firmy ma tu możliwość wyznaczenia strefy, w której np. w danych godzinach powinien przebywać konkretny pojazd czy maszyna. Gdy maszyna opuści strefę, w mailu właściciela pojawi się powiadomienie. W ten sposób można nie tylko dbać o maszyny używane na budowie, ale także wprowadzić to rozwiązanie do modeli biznesowych. Na przykład firma, która wypożycza różnego typu maszyny, może je monitorować – jak, kiedy i gdzie są uży­wane. Dość nietypowym, ale obrazowym przykładem jest monitoring agregatu prądotwórczego, który w ten sposób jest zabezpieczony przed nieoczekiwaną zmianą miejsca i właściciela.

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszych
rozwiązaniach? Skontaktuj się z doradcą
Pole jest wymagane
Pole jest wymagane
Pole jest wymagane
Pole jest wymagane
Pole jest wymagane
Nieprawidłowe dane
Pole jest wymagane
Pole jest wymagane
Pole jest wymagane
Nieprawidłowe dane


Oczekiwania można zwiększać

Jak widać, nowoczesne rozwiązania IT na wiele sposobów podnoszą komfort pracy szefów firm, które dysponują samochodami służ­bowymi i maszynami. Pozwalają na oszczędności na paliwie i kontrolę kierowców. Pośrednio podnoszą standardy obsługi klientów oraz wpływa­ją na zaangażowanie pracow­ników. Ale to nie wszystko. Aplikacje, np. proAuto od T-Mobile umożliwiają zdalną blokadę zapłonu.

Operator na życzenie klienta, którym może być wypożyczalnia samocho­dów, zablokuje zapłon w samo­chodzie, jeśli np. warunki jego wypożyczenia zostały złamane. Zaś firmy opierające biznes na mobilnych usługach na bieżąco mogą weryfikować położenie wszystkich swych samochodów i kierować do oczekującego klienta najbliższy z nich.

Wreszcie coraz częściej ubezpieczyciele proponują zniżki na ubezpieczeniach AC, gdy w samochodzie zamontowany jest lokalizator. Oszczędności z tego tytułu mogą sięgać kilku tysięcy zł/rok.

 Warto pamiętać

  • Każda firma, niezależnie od wielkości, może korzystać z systemów zdalnej lokalizacji, oszczędzając na kosztach utrzymania pojazdów firmowych.
  • Aplikacja zainstalowana na komputerze, w smartfonie czy tablecie pozwala monitorować trasy samochodów, kontrolować zużycie paliwa, styl jazdy i poziom paliwa w baku. Oszczędności z tego tytułu zauważy każda firma z dowolnej branży, nawet jeśli będzie monitować zaledwie jeden samochód.
  • Koszty aplikacji zwracają się już pierwszego miesiąca 1 i przewyższają wielokrotnie zainwestowane środki.1
  • Rozwiązanie nadzoruje i chroni wszelkie pojazdy używane w biznesie: samochody osobowe, dostawcze, autobusy, maszyny budowlane i rolnicze, agregaty prądotwórcze, itd.

Chcesz dowiedzieć się więcej o usłudze proAuto?
Skontaktuj się z naszymi ekspertami T-Mobile:

Karolina Małolepsza
karolina.malolp@t-mobile.pl

Anna Wójcik
anna.wojcik@t-mobile.pl
Data publikacji: 2016-11-24
Czas czytania artykułu: 4 - 7 min.

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
1. Odnosi się do aplikacji proAuto od T-Mobile
2. Źródło: Narzędzie do symulacji kosztów www.t-mobile.pl/biznes

Potrzebujesz uzupełniającego rozwiązania?