iForestFire: inteligentna ochrona przed pożarami lasów w Chorwacji
Czas czytania artykułu: 2 - 3 min.

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

iForestFire: inteligentna ochrona przed pożarami lasów w Chorwacji

Hrvatski Telekom wprowadził inteligentny, oparty na transmisji wideo, system wczesnego wykrywania i monitorowania pożarów lasów w kilku chorwackich parkach narodowych. Rozwiązanie informatyczno-telekomunikacyjne jest oparte na elementach infrastruktury firmy Hrvatski Telekom, takich jak maszty telefonii komórkowej i usługi telekomunikacyjne, współpracujących z najwyższej klasy sprzętem informatycznym.

iForestFire: inteligentna ochrona przed pożarami lasów w Chorwacji

Chorwacja to kraj wspaniałych krajobrazów, z 8 parkami narodowymi i 11 parkami ochrony przyrody. Ponad 34% powierzchni kraju zajmują lasy, dla których jednym z największych zagrożeń są pożary. Niszczą one ekosystemy i infrastrukturę oraz są niebezpieczne dla życia ludzi. Oprócz zapobiegania pożarom jedynym skutecznym sposobem ich ograniczania jest wczesne wykrywanie leśnych zarzewi ognia i szybkie reagowanie.

Zintegrowany i inteligentny system oparty na transmisji wideo opracowany przez chorwacką firmę informatyczną ze Splitu współpracuje z infrastrukturą i usługami sieci Hrvatski Telekom. System umożliwia ciągłe monitorowanie otoczenia kilku chorwackich parków narodowych i krajobrazowych oraz wczesne zgłaszanie oznak pożaru lasu.

Analiza materiału wideo oraz danych meteorologicznych i geograficznych.

„iForestFire” to system informatyczno-telekomunikacyjny, który pozwala na monitorowanie wideo i analizę rozległych obszarów. System kieruje urządzenia obserwacyjne na niedostępne, odległe strefy, pozyskuje dane i w czasie rzeczywistym przesyła je wprost do centrum kontroli. Jego modułowa konstrukcja obejmuje zarówno elementy sprzętowe (zainstalowane w terenie), jak i oprogramowanie. Urządzenia terenowe to między innymi kamery IP, którymi użytkownik może sterować (obrót w poziomie i pionie, zoom) za pośrednictwem interfejsu opartego na stronie www. Kamery są połączone z centrum przetwarzania danych w Hrvatski Telekom poprzez firmową infrastrukturę telekomunikacyjną, gdzie nadsyłane dane są analizowane, przetwarzane, wizualizowane i archiwizowane.

iForestFire wykorzystuje trzy różne rodzaje danych: rejestrowany na bieżąco materiał wideo, dane meteorologiczne pobierane w czasie rzeczywistym oraz dane z systemu informacji geograficznej (GIS). W bazie danych GIS przechowywane są dane geograficzne (wysokość terenu, lokalizacja dróg, zasoby wodne itp.) oraz inne istotne informacje związane z położeniem geograficznym, takie jak historia pożarów, lokalizacja zbiorników wody opadowej, charakterystyka gleby oraz mapy lokalnych duktów leśnych i szlaków turystycznych.

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszych
rozwiązaniach? Skontaktuj się z doradcą
Pole jest wymagane
Pole jest wymagane
Pole jest wymagane
Pole jest wymagane
Pole jest wymagane
Nieprawidłowe dane
Pole jest wymagane
Pole jest wymagane
Pole jest wymagane
Nieprawidłowe dane

Oszczędność pieniędzy i ochrona życia

Działający automatycznie system wykrywania pożarów lasu wykorzystuje zaawansowane algorytmy przetwarzania, analizy i interpretacji obrazu. Oprogramowania jest oparta całkowicie na architekturze agentów. Inteligentne elementy - agenty - odpowiadają zarówno za gromadzenie obrazów i danych, jak i za ich analizę. Inteligentne algorytmy analizują obrazy, starając się rozpoznać elementy charakterystyczne dla pożaru lasu, takie jak kłęby dymu w ciągu dnia czy płomienie w nocy.

Ma to duże znaczenie dla Chorwacji oraz parków narodowych i krajobrazowych w tym kraju. Pomagając zapobiegać pożarom lasów, iForestFire nie tylko przyczynia się do ograniczenia strat finansowych, ale także do poprawy bezpieczeństwa stałych mieszkańców i turystów. Dzięki modułowej konstrukcji system można zaadaptować do innych zastosowań, co sprawia, że jest interesującą propozycją dla instytucji lub firm odpowiedzialnych za monitorowanie otwartych obszarów.

 

  • Autor:Miroslav Maric
  • Stanowisko: Dyrektor departamentu doskonalenia i wsparcia sprzedaży, Hrvatski Telekom

 

Data publikacji: 2017-03-16
Czas czytania artykułu: 2 - 3 min.

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna